Udostępnij

Australijczycy nie myślą o zmianach klimatu, bo ratują dobytek [PODCAST]

08.01.2020

Australię od września pustoszą pożary, które w ostatnich tygodniach nabrały na sile. Niby to nic nowego – w końcu lato, które trwa teraz na Antypodach, przyzwyczaiło mieszkańców kraju do walki z ogniem. Eksperci nie mają jednak wątpliwości – w tym roku żywioł jest o wiele bardziej dotkliwy. Przyczyną mają być zmiany klimatyczne, które wpływają na rekordowe temperatury. Czy pożary zmienią Australię i Australijczyków?



Ogień na Antypodach zbiera tragiczne żniwo. Przed żywiołem uciekły już dziesiątki tysięcy ludzi, oficjalne dane mówią o ponad dwudziestu ofiarach śmiertelnych. Niewyobrażalne cierpienie dotyka też zwierząt. Według najnowszych doniesień około miliard z nich przez ogień straciło życie. Czy w obliczu tej tragedii rząd Australii planuje zmienić swoją politykę?

Na razie politycy zdają się na zyski z węgla. Gospodarka kraju stoi na przemyśle wydobywczym, a Australia jest trzecim największym eksporterem tego surowca na świecie. Jak ocenia dr Joanna Siekiera z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Bergen, większość mieszkańców nie zastanawia się na razie nad wpływem zmian klimatu na występowanie pożarów. Teraz najważniejsze jest dla nich ratowanie dobytku przed ogniem. Ten trawi przede wszystkim biedniejsze i mniej zurbanizowane obszary kraju. Ich mieszkańcy często czują się opuszczeni przez państwowe władze.

– Krytykują oni premiera Scotta Morrisona i brak reakcji z jego strony. Społeczeństwo jednoczy się w obliczu klęski. 90 procent osób walczących z pożarami to wolontariusze. – zauważa Siekiera, która na co dzień zajmuje się Antypodami i prawnymi skutkami zmian klimatu. – Niestety obie główne partie na razie nie deklarują odejścia od węgla. W polityce klimatycznej kraju w najbliższym czasie raczej nic się nie zmieni. – dodaje.

Nie znaczy to, że pożary nie wpłyną na australijską scenę polityczną. Ich konsekwencje mogą dosięgnąć premiera Morrisona. Ten, gdy pożary przybierały na sile, opalał się na Hawajach. Potem długo zwlekał z wysłaniem wojska do walki z żywiołem.

– Społeczeństwo nie rozumie, dlaczego premier tak postępuje, a on sam przebywa przez większość czasu w bezpiecznej Canberze, gdzie pożary jeszcze nie dotarły. – mówi Siekiera.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/John Crux

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.