Udostępnij

Pożary w Australii: Dziesiątki tys. osób uciekają przed ogniem, który zabił 18 osób i nawet pół miliarda zwierząt

02.01.2020

Pożary w Australii nie odpuszczają. Ogień na terenie stanu Nowa Południowa Walia doprowadził do migracji ludność w skali niewidzianej od lat 70-tych XX wieku, kiedy to w kraj uderzył cyklon Tracy. Tylko od dnia Bożego Narodzenia w związku z pożarami zginęło 9 osób. W pożarach giną również zwierzęta, w tym zagrożone wyginięciem koale.

Jak podaje BBC, w pożarach od września zginęło co najmniej 18 osób, a ogień strawił ok. 1200 australijskich domów. Spośród wspomnianych 18 osób połowa zginęła od dnia Bożego Narodzenia. Choć ogień trawi wszystkie stany Australii, sytuacja najgorzej wygląda w Nowej Południowej Walii, której władze w czwartek ogłosiły tygodniowy stan wyjątkowy.

Sytuacja jest na tyle poważna, że lokalna straż pożarna wydała w nowym roku polecenia ewakuacji dla 4 obszarów na terenie stanu. Jak informuje brytyjski „The Guardian”, w związku z tym ma miejsce migracja ludności, której skalę porównuje się z wydarzeniami sprzed niemal pół wieku, kiedy w kraj uderzył niszczycielski cyklon Tracy. Choć nie można oszacować dokładnej liczby migrujących, według dziennika może być ich nawet 60 tysięcy.

Czytaj także: Nietypowo wczesne intensywne pożary buszu w Australii. Dopiero rozpoczyna się tam wiosna [ZDJĘCIA]

W lokalnych mediach, a także ze strony przemieszczających się Internautów, pojawiają się informacje o licznych utrudnieniach na drogach. Część kierowców zmagać się musi z wielogodzinnymi korkami, natomiast inni z gęstym dymem utrudniającym i spowalniającym jazdę.

Oczywiście, ucierpiały także zwierzęta żyjące na terenie Nowej Południowej Walii. Liczbę tych, które od września zginęły w związku z pożarami ekolodzy z Univesity of Sidney oszacowali na ok. 480 milionów – poinformował przed kilkoma dniami „New York Times”. Wśród nich – zdaniem australijskich naukowców – mogło się znaleźć nawet 8 tys. koali, co oznaczałoby śmierć 1/3 populacji nadrzewnego torbacza w regionie.

Choć występowanie pożarów buszu jest czymś naturalnym dla klimatu Australii, wśród ekspertów panuje raczej zgoda co do tego, że w związku ze zmianami klimatycznymi są one bardziej dotkliwe, a ich sezon trwa dłużej. W związku z tym władze kraju oskarżane są o zbyt małe zaangażowanie w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. [O debacie publicznej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.]

 

Źródła: Twitter, The Guardian, BBC, New York Times, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/Vivackx

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.