Udostępnij

Małopolska chce mieć straż gminną w każdej miejscowości i pożegnać się z piecami na węgiel

13.01.2020

Zarząd województwa małopolskiego chce zakazu spalania węgla w kotłach instalowanych od 2021 roku. Politycy rozważają też wyznaczenie stref niedostępnych dla starych diesli w dwóch największych miastach regionu: Krakowie i Tarnowie.

Lokalne władze chcą, by do 2023 roku całe województwo było wolne od smogu. W ciągu trzech lat zanieczyszczenie ma nie przekraczać norm dopuszczonych przez polskie i unijne normy. Później mają one zostać obniżone do poziomu rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Dlatego według planu zarządu już od przyszłego roku nie zapalimy węglem w nowym piecu. Restrykcje będą dotyczyć też biomasy. Ogrzewanie domów za jej pomocą będzie dopuszczalne jedynie, jeśli z komina będzie wydostawać się mniej niż 20 miligramów pyłów na metr sześcienny. Wyjątkiem mogą być w tym przypadku miejscowości uzdrowiskowe. Tam możemy w przyszłości nie zainstalować ani pieca na węgiel, ani na biomasę.

Ograniczeń mogą spodziewać się również posiadacze starych samochodów napędzanych silnikami diesla. W Krakowie i Tarnowie mogą powstać strefy, gdzie wjedziemy jedynie najnowszymi pojazdami napędzanymi wysokoprężnymi jednostkami. Auta te będą musiały spełniać restrykcyjne normy Euro6 (w przypadku benzyny – Euro4). Czy te zmiany wejdą w życie? Będzie to zależało od krajowego prawa, które na razie nie przewiduje takiej możliwości. A to właśnie stare diesle, w tym busy, odpowiadają za dużą część zanieczyszczeń – potwierdziły badania z Krakowa.



Województwo ma też nadzieję na dobrą współpracę z mniejszymi gminami. To tam często padają rekordy zanieczyszczenia powietrza. By to zmienić, każda z nich ma zatrudnić ekodoradcę. To osoba, która ma pomagać mieszkańcom w procesie wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Przynajmniej jeden procent z budżetu każdej gminy ma być też przeznaczony na programy dopłat do nowoczesnych kotłów.

– Nawet, jeśli niektóre gminy podejmują działania służące poprawie jakości powietrza, to i tak ich rezultaty mogą być nietrwałe, z powodu braku działań sąsiadów. Dlatego, aby wygrać tę walkę, konieczne jest podjęcie intensywnych prac przez wszystkie samorządy – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Duże zmiany maja czekać również straże miejskie i gminne. Dziś te drugie to rzadkość, w przyszłości mają działać nawet w najmniejszych miejscowościach. W ciągu roku będą one musiały skontrolować wyrywkowo 10 procent domostw. Interwencje w gospodarstwach z kopcącymi kominami mają się odbywać nie później niż 24 godziny po zgłoszeniu. Strażnicy będą musieli dyżurować całodobowo.

Ostateczna decyzja w sprawie ekologicznych nowości w Małopolsce należy do Sejmiku Województwa. Konsultacje społeczne w ich sprawie mają trwać do marca.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Piotr Opoka

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.