Udostępnij

Połowa brytyjskich uczelni zrezygnuje z udziałów w branży paliw kopalnych. Dezinwestycje pomogą w walce z kryzysem klimatycznym?

16.01.2020

Ponad połowa uczelni publicznych na Wyspach Brytyjskich przyłączyła się do inicjatywy, w ramach której instytucje te zadeklarowały pozbycie się udziałów w przedsiębiorstwach działających w branży paliw kopalnych. Inicjatorzy akcji uważają, że w związku z kryzysem klimatycznym branża ta nie może „odgrywać produktywnej roli w walce z kryzysem klimatycznym”.

Jak informują brytyjskie media, ponad połowa brytyjskich uczelni publicznych zobowiązywała się zbyć swoje akcje w spółkach działających w branży paliw kopalnych, przynajmniej w jakiejś części. 78 ze 155 publicznych instytucji przyłączyło się do „kampanii dezinwestycyjnej”, której głównym celem jest pokazanie, że w środowisku naukowym nie ma społecznej akceptacji dla dominacji paliw kopalnych w energetyce. Należy jednak podkreślić, że część z 78 uczelni zadeklarowała jedynie rezygnację z akcji spółek węglowych, pozostając przy ropie i gazie.

„Kryzys klimatyczny wymaga naszej pilnej uwagi. I jesteśmy moralnie zobowiązani, by działać” – mówi prof. Joy Carter, geolog pełniąca funkcję prorektora w University of Winchester. Naukowczyni podkreśla, że jest to krok milowy i w przyszłości wszystkie uczelnie w kraju powinny pozbyć się swoich akcji.

“To, że uniwersytety w szybkim tempie i całkowicie pozbywają się akcji, pokazuje jak bardzo społeczne poparcie dla branży paliw kopalnych uległo korozji w ciągu ostatnich 7 lat. Na brytyjskich uniwersytetach coraz solniej podzielane jest zdanie, że przedsiębiorstwa te [tj. branża paliw kopalnych – przyp. red.] nie są w stanie spełnić produktywnej roli w rozwiązywaniu kryzysu klimatycznego” – mówi Chris Saltmarsh z grupy People & Planet, która zainicjowała akcję, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. Saltmarsh apeluje przy tym do pozostałych uczelni, by te opowiedziały się po właściwej stronie i wycofały się z przedsiębiorstw odpowiedzialnych za straty, jakie przyniosą zmiany klimatyczne.

Z drugiej strony, jak relacjonuje „Financial Times”, wśród komentatorów pojawiają się głosy, że bardziej korzystne dla walki z kryzysem klimatycznym byłoby pozostanie w spółkach i lobbowanie za przebranżowieniem w kierunku innych źródeł energii. Najwidoczniej uczelnie wybrały jednak ścieżkę przypominająca bardziej bojkot.

Na brytyjskich uczelniach coraz częściej podejmowane są decyzje o opowiedzeniu się po stronie źródeł niskoemisyjnych. W październiku informowaliśmy na przykład o inicjatywie 20 brytyjskich uczelni, które podpisały 10-letni kontrakt na odbiór energii ze źródeł odnawialnych. Część z nich ma w swoich planach osiągnięcie neutralności klimatycznej w najbliższych dekadach.

_

Źródła: Times Higher Education, The Guardian, The Financial Times, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/Nirat.pix

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.