Udostępnij

Na Brexicie ucierpieć mogą jeże. Ujawniono luki w brytyjskim prawie ochrony środowiska

04.02.2020

Na zlecenie trzech organizacji charytatywnych, zajmujących się ochroną zwierząt, przygotowany został raport podejmujący kwestię luk w prawie Wielkiej Brytanii, powstałych po opuszczeniu Unii Europejskiej. Ofiarami zniesienia unijnych regulacji mogą stać się m.in. jeże. Ekolodzy apelują do parlamentarzystów o szybkie przyjęcie odpowiednich regulacji.

W związku z Brexitem, na zlecenie brytyjskiego WWF, The Wildlife Trusts oraz RSPB przygotowany został raport, przyglądający się lukom prawnym, powstałym po opuszczeniu wspólnoty.

W raporcie podkreślono, że wraz z utratą unijnych regulacji znikną m.in. przepisy (wynikające ze wspólnej polityki rolnej, WPR) zapewniające, że:

  • w sezonie lęgowym ptaków nie mogą być wycinane stanowiące dla nich schronienie żywopłoty, co zapewnia ochronę także lubującym się w nich jeżom;
  • dzikie „paski buforowe” obok żywopłotów nie mogą zostać zaorane ani spryskiwane pestycydami, co zapewnia ochronę pszczołom i innym zapylaczom.
  • Ponadto, Wielka Brytania traci część przepisów chroniących rzeki, a także stawy, będące siedliskami m.in. żab i ważek.

Wobec wskazanych luk prawnych organizacje zaapelowały do parlamentarzystów o szybkie zajęcie się ich uzupełnieniem odpowiednimi regulacjami. Komentatorzy w brytyjskiej prasie zwracają uwagę, że luki mogą w krótkim czasie doprowadzić do zaniedbania przez właścicieli żywopłotów lub stawów, wyjętych od teraz spod prawa.

Jak podaje brytyjski „The Guardian”, populacja jeży na Wyspach spadła od lat 50-tych nawet o 97 procent. Liczebność tych kolczastych ssaków zmniejszyła się 30 milionów, przed 70 laty, do około 1 miliona. Oprócz degradacji ich siedlisk, sprzyjał temu intensywny rozwój ruchu drogowego, czyniący z jeży częste ofiary potrąceń. [Nieco szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj].

_

Z pełnym raportem zapoznać się można tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Mirko Graul

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.