Udostępnij

20,75°C. Antarktyda notuje kolejny rekord temperatur

14.02.2020

Media na świecie obiegła informacja o kolejnym rekordzie temperaturowym na Antarktydzie. Na wyspie Seymour odnotowano prawie 21 st. Celsjusza. W regionie to kolejna rekordowa temperatura w ciągu tygodnia, po tym jak przy argentyńskiej stacji Esperanza odnotowano 18,3 stopnia.

Rekord odnotowany został przez brazylijskich naukowców na przynależącej do Antarktydy wyspie Seymour i wyniósł dokładnie 20,75 st. Celsjusza. Jak podaje brytyjski „Guardian”, odczyt ten był o stopień wyższy niż poprzedni rekord odnotowany w tej części świata. Wówczas, w 1982 roku, na antarktycznej wyspie Signy zarejestrowano 19,8 st. Celsjusza [Wyspa ta, choć leży w Antarktyce, na ogół nie jest traktowana jako część Antarktydy. Spór między Argentyną a Wielką Brytanią w tej kwestii nie został ostatecznie rozstrzygnięty] .

Kontynentalny rekord temperaturowy na Antarktydzie – 18,3 st. Celsjusza – odnotowany został natomiast niespełna przed tygodniem, w pobliżu argentyńskiej stacji badawczej Esperanza. Poprzedni pochodził z marca 2015 roku i wynosił 17,5 stopnia. [Szczegółowo o niedawnym rekordzie, a także komentarzach klimatologów, pisaliśmy tutaj.]

Póki co temperatur na Seymour Island nie skomentowała Światowa Organizacja Meteorologiczna, która potwierdziłaby rekord. Jeśli jednak nie doszło do błędu aparatury pomiarowej, mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem w historii pomiarów, kiedy temperatura na Antarktydzie przekroczyła próg 20 st. Celsjusza.

Jak podała Światowa Organizacja Meteorologiczna, w komunikacie wydanym przed kilkoma dniami, w ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura na Półwyspie Antarktycznym – północno-zachodnim krańcu kontynentu, znajdującym się blisko Ameryki Południowej – wzrosła o 3 st. Celsjusza.

Ilość lodu traconego rocznie z pokrywy lodowej kontynentu wzrosła natomiast co najmniej sześciokrotnie w latach 1979–2017. Do większości strat lodu dochodzi w wyniku topnienia szelfów lodowych, w wyniku wtargnięcia stosunkowo ciepłej wody oceanicznej. Zjawisko to jest szczególnie intensywne w zachodniej części Antarktydy.

Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

_

Zdjęcie: Shutterstock/COULANGES

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.