Udostępnij

„Zwierzęta nie są zagrożeniem,w przeciwieństwie do myśliwych”. Mieszkańcy nie chcą polowań w miastach

14.02.2020

Mieszkańcy m.in. Łodzi, Torunia, Wieliczki i Bochni domagają się wyłączenia ich miast z obwodów łowieckich. Wcześniej takie inicjatywy powstały m.in. w Krakowie i Sopocie. „Lasy są naszym wspólnym dobrem” – piszą autorzy antyłowieckich petycji.

Pierwszym miastem, które wnioskowało o wyłączenie z obwodów łowieckich był Sopot. Prezydent Jacek Karnowski popierał tę inicjatywę i w listopadzie wysłał trzy pisma – do Nadleśnictwa Gdańska, do marszałka województwa oraz do wojewody. W tym pierwszym apelował o wstrzymanie odstrzału dzików. Myśliwi mieliby w zamian odławiać zwierzęta i wywozić w wyznaczone przez wojewodę miejsca. O wytyczenie takich terenów prosił w drugim liście. Do marszałka z kolei wnioskował o wyłączenie Spotu z obwodu łowieckiego nr 69.

Czytaj także: Więzienie za spacer w lesie? “Ta specustawa łamie prawa obywatelskie”

Jego zdaniem odstrzał dzików nie pomoże w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Z tym stanowiskiem zgadzają się naukowcy. Ich zdaniem przed wirusem najlepiej chroni odpowiednia bioasekuracja. „[W walce z ASF] nie możemy opierać się wyłącznie na wybijaniu populacji dzików” – mówił w rozmowie ze SmogLabem prof. Henryk Okarma z PAN. ” Nie można dopuścić, by wirus dostał się do chlewni. Może on tam się pojawić wraz z rolnikami, ale również z paszą, która jest zbierana w miejscu, gdzie występują dziki z ASF. Należy też poszukiwać padłych dzików. To też źródło wirusa” – tłumaczył.

„To tak, jakbyśmy walczyli z cholerą, zabijając wszystkich chorych i tych, którzy mogą się nie zarazić” – mówił prezydent Karnowski w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Na wyłączenie Sopotu z obwodu łowieckiego zgodził się marszałek województwa pomorskiego. Decyzję w styczniu uchylił wojewoda. Urząd miasta zapowiada, że będzie się odwoływał w tej sprawie do sądu.

Mimo trudności z zakazaniem polowań w Sopocie, ta inicjatywa zainspirowała mieszkańców kolejnych miejscowości. Wyłączenia ze wszystkich obwodów łowieckich domagali się np. krakowianie. Projekt autorstwa klubu Kraków dla Mieszkańców był głosowany na radzie miasta, ale ostatecznie przepadł. Jednak, jak informuje Radio Kraków, sprawa nie jest do końca przegrana. Kwestią polowań w całym regionie zajął się marszałek województwa. „Prawdopodobnie pod koniec marca będzie obwieszczenie o planowanej zmianie obwodów łowieckich i aktualizacja obszarów wyłączonych z polowań w Małopolsce – w chwili obecnej projekt wciąż jest na etapie przygotowań” – pisze na swojej stronie lokalna rozgłośnia.

Czytaj także: Myśliwi mają odstrzelić aż 1270 szakali. Tymczasem w Polsce zanotowano tylko 10 osobników

Ta informacja daje nadzieję mieszkańcom innych małopolskich miejscowości – Bochni i Wieliczki – którzy stworzyli swoje petycje, domagając się, by lasy były dobrem wspólnym, a nie miejscem strzelania do zwierząt. „Do lasu chodzimy wszak odpoczywać a nie bać się!” – piszą inicjatorzy akcji z Wieliczki. „Zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla ludzi, w przeciwieństwie do myśliwych, którzy w sposób bezpośredni zagrażają życiu i zdrowiu naszemu oraz naszych zwierząt” – czytamy w petycji do burmistrza. Na razie pod wielickim apelem podpisało się 313 osób (stan na godz. 16:30, 14.02). Pod tym z Bochni – 512.

O wyłączenie z obwodów łowieckich apelują także miłośnicy przyrody z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego i Torunia.

„Niestety wielokrotnie, chodząc po lesie, słyszymy wystrzały z broni palnej.
Niejednokrotnie napotykamy ślady krwi postrzelonych zwierząt” – piszą torunianie. Uzbierali już 1300 podpisów. „Jeżeli nastąpi taka potrzeba, prosimy o wyłapywanie niebezpiecznych zwierząt (a nie ich zabijanie) i wywożenie ich z dala od terenów administracyjnych miasta” – czytamy w petycji.

Pod apelem z Aleksandrowa Łódzkiego podpisało się prawie 900 osób. Z Łodzi – 4200.

Zdjęcie: Miroslav Hlavko/Shuttertock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.