Udostępnij

Zakazują grzejników w ogródkach. „To jak ogrzewanie mieszkania, w którym nie ma okien”

28.02.2020

We Francji coraz więcej miejscowości zakazuje gazowego ogrzewania namiotów przy restauracjach, będących charakterystycznym elementem wielu miast Europy. Zwolennicy ograniczeń zwracają uwagę na emisje CO2 pochodzące z lamp w ogródkach, które przyczyniają się do problemu zmian klimatycznych. Obrońcy podkreślają z kolei wartość grzejników dla lokalnej kultury kawiarnianej.

Coraz więcej francuskich miast zakazuje gazowego ogrzewania namiotów rozstawianych najczęściej w zabytkowych dzielnicach. Od 1 stycznia zakaz obowiązuje w mieście Rennes w Bretanii, a wcześniej podobne ograniczenia wprowadzono w kilku mniejszych ośrodkach, m.in. Thonon-les-Bains.

Dyskusja nad zakazem pojawiła się również w stolicy kraju, gdzie – jak donosi portal France Info – problem po raz kolejny podniósł burmistrz II dzielnicy Paryża, Jacques Boutault. Polityk francuskiej Partii Zielonych, od lat walczący z grzejnikami, porównuje funkcjonowanie tarasów restauracyjnych do ogrzewania mieszkania, w którym nie ma okien. „To jest nielogiczne” – twierdzi Boutault.

Wśród restauratorów – zarówno w Rennes, jak i Paryżu – pojawiają się jednak głosy, że zakaz uderzy w ich biznes. Dla wielu bowiem dodatkowe pomieszczenie w formie namiotu istotnie zwiększa liczbę stolików. Jak podaje „Daily Telegraph”, w niektórych paryskich lokalach stoliki umieszczone na zewnątrz generują nawet 30 proc. dochodów.

Brytyjski dziennik podaje również wyliczenia zwolenników zakazu, według których emisje CO2 związane z ogrzewaniem namiotu w całym sezonie są porównywalne z przejechaniem 120 tys. kilometrów samochodem. To trzykrotna długość obwodu Ziemi. Organizacja Carbon 4, zajmująca się doradztwem w zakresie niskoemisyjności, wylicza natomiast, że ośmiogodzinna praca 4 gazowych ogrzewaczy na zewnątrz wiąże się z emisjami CO2 porównywalnymi z przejazdem 350 kilometrów przeciętnym samochodem.

Czytaj także: Jeden Europejczyk produkuje tyle CO2, ile 258 mieszkańców afrykańskiego kraju

To jednak nie pierwszy raz, kiedy w Paryżu pojawia się dyskusja nad zakazem gazowego ogrzewania restauracyjnych namiotów. W 2008 roku radnym udało się wprowadzić zakaz, jednak został on uchylony przez lokalny sąd administracyjny. Zdaniem sędziów miasto nie udokumentowało w odpowiedni sposób, dlaczego zakazem miałyby zostać objęte ogrzewacze gazowe, a elektryczne nie. Bezskuteczna próba wprowadzenia podobnych przepisów – tym razem odnoszących się do wszystkich ogrzewaczy – miała też miejsce w 2011 roku.

Jak podaje portal CityLab, poza kwestiami prawdopodobnych strat finansowych, restauratorzy zwracali wówczas także uwagę, że ogrzewacze stały się nierozerwalnym elementem francuskiej „kultury kawiarnianej”. Pozwalają na przesiadywanie w otoczeniu charakterystycznej miejskiej architektury, bez czego – ich zdaniem – trudno sobie wyobrazić doświadczanie Paryża.

Szacuje się, że w Paryżu funkcjonuje co najmniej 8,5 tys. tarasów restauracyjnych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Bubble_Tea Stock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.