Udostępnij

W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

06.03.2020

Skorupiak odkryty na dnie Rowu Mariańskiego przez brytyjskich badaczy miał w sobie kawałek mikroplastiku. Odkrywcy postanowili więc go nazwać Eurythenes plasticus, czyniąc go pierwszym gatunkiem, którego nazwa odnosi się do problemu wszechobecnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Nowemu gatunkowi, odkrytemu w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi, przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Newcastle University. Skorupiak – sklasyfikowany jako tzw. obunóg – miał w sobie włókno popularnego politereftalanu etylenu, znanego jako PET. Mikroplastik pochodził więc najprawdopodobniej z rozkładu plastikowego elementu, który, wyrzucony przez człowieka, trafił do wód oceanicznych.

 class=

„Zdecydowaliśmy się na nazwę Eurythenes plasticus, ponieważ chcieliśmy podkreślić konieczność podjęcia natychmiastowych działań, aby powstrzymać zalew naszych oceanów odpadami z tworzyw sztucznych” – powiedział kierujący projektem dr Alan Jamieson z Newcastle University.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że śmieci zanieczyszczające Pacyfik (gdzie odkryto E. plasticusa) pochodzą także z Europy i Ameryki Północnej. Naukowcy podkreślają, że eksport śmieci z tworzyw sztucznych często kończy się w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie gospodarka odpadami jest niewystarczająca lub w ogóle nie istnieje. Te, których nie da się przetworzyć, często trafiają do rzek, a ostatecznie do oceanów. Po znalezieniu się w wodzie, z czasem rozpadają się na mikroplastiki i trafiają do łańcuchów pokarmowych poprzez takie organizmy jak E. plasticus.

Krótki film na temat odkrytego niedawno skorupiaka opublikowało WWF, które wspierało prowadzone przez Brytyjczyków badania:

„Odkrycie gatunku E. plasticus pokazuje nam, do jak daleko idących konsekwencji prowadzi niewłaściwe postępowanie z odpadami z tworzyw sztucznych. Istnieją gatunki żyjące w najgłębszych, najodleglejszych [od nas] miejscach na Ziemi, które połknęły plastik, zanim ludzie zdążyli je odkryć. Tworzywa sztuczne są w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a teraz także w zwierzętach żyjących z dala od ludzi” – powiedział Heike Vesper, dyrektor programu morskiego niemieckiego WWF.

_

Nowo odkryty gatunek został przez naukowców opisany w czasopiśmie naukowym Zootaxa.

Źródła: Zootaxa, Newcastle University, WWF

Zdjęcie: Materiały prasowe Newcastle University

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.