Skorupiak odkryty na dnie Rowu Mariańskiego przez brytyjskich badaczy miał w sobie kawałek mikroplastiku. Odkrywcy postanowili więc go nazwać Eurythenes plasticus, czyniąc go pierwszym gatunkiem, którego nazwa odnosi się do problemu wszechobecnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
Nowemu gatunkowi, odkrytemu w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi, przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Newcastle University. Skorupiak – sklasyfikowany jako tzw. obunóg – miał w sobie włókno popularnego politereftalanu etylenu, znanego jako PET. Mikroplastik pochodził więc najprawdopodobniej z rozkładu plastikowego elementu, który, wyrzucony przez człowieka, trafił do wód oceanicznych.
„Zdecydowaliśmy się na nazwę Eurythenes plasticus, ponieważ chcieliśmy podkreślić konieczność podjęcia natychmiastowych działań, aby powstrzymać zalew naszych oceanów odpadami z tworzyw sztucznych” – powiedział kierujący projektem dr Alan Jamieson z Newcastle University.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że śmieci zanieczyszczające Pacyfik (gdzie odkryto E. plasticusa) pochodzą także z Europy i Ameryki Północnej. Naukowcy podkreślają, że eksport śmieci z tworzyw sztucznych często kończy się w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie gospodarka odpadami jest niewystarczająca lub w ogóle nie istnieje. Te, których nie da się przetworzyć, często trafiają do rzek, a ostatecznie do oceanów. Po znalezieniu się w wodzie, z czasem rozpadają się na mikroplastiki i trafiają do łańcuchów pokarmowych poprzez takie organizmy jak E. plasticus.
Krótki film na temat odkrytego niedawno skorupiaka opublikowało WWF, które wspierało prowadzone przez Brytyjczyków badania:
„Odkrycie gatunku E. plasticus pokazuje nam, do jak daleko idących konsekwencji prowadzi niewłaściwe postępowanie z odpadami z tworzyw sztucznych. Istnieją gatunki żyjące w najgłębszych, najodleglejszych [od nas] miejscach na Ziemi, które połknęły plastik, zanim ludzie zdążyli je odkryć. Tworzywa sztuczne są w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a teraz także w zwierzętach żyjących z dala od ludzi” – powiedział Heike Vesper, dyrektor programu morskiego niemieckiego WWF.
_
Nowo odkryty gatunek został przez naukowców opisany w czasopiśmie naukowym Zootaxa.
Źródła: Zootaxa, Newcastle University, WWF
Zdjęcie: Materiały prasowe Newcastle University