Udostępnij

Malezja odsyła śmieci bogatym krajom. „Nie będziemy waszym śmietnikiem”

22.01.2020

CNN poinformował dziś, że Malezja zdecydowała się odesłać 150 kontenerów śmieci do bogatych krajów Zachodu. Minister środowiska ogłaszając decyzję napisała: „Nie będziemy śmietnikiem świata”.

Odkąd Chiny wprowadziły restrykcję na odbiór śmieci, Malezja ma ogromne problemy z nielegalnym napływem odpadów z bogatych krajów. Rząd próbuje pokazać, że szuka rozwiązań dla tego problemu i zapewne dlatego zdecydowano się na ten gest i do 13 krajów odesłano ponad 3000 ton metrycznych śmieci. Najwięcej do Francji i Wielkiej Brytanii.

https://www.facebook.com/yeobeeyin/posts/1564051537082099?__xts__[0]=68.ARCYWV4P2cy2N5NVjZP0AyFSfejjdIV0NChSqsbZa5OJhOfZ6nEFFZAXwqrU4qI3FpoOFXBK2YYYZSz8lAZL8SfnBq4aFJE8zA-sn4WQss-tbQ5EZNQ7B-JEBeT_b2617ynJ9Swfo5dpI59-Ho9fs2fu5-1BaPHoWeLrTDWf6lKlN44aGgvl6TvTSNU16YFICstyB_0cOiyksynDYetK6VmO5ya0jfYG6CKcCkYQHrPVU1oLEb7zNTVJmX4CCr5twizly4PYxpbDFUaAG63lpvTLy5XBCk0j2tUxgYIfP-PPoXz-OBgghI__eHmb9sH8JMXw9ezdwCHWs8RW116SgyHEjQ&__tn__=-R

Koszt transportu mają pokryć eksporterzy lub właściciele statków, na których śmieci przypłynęły do Malezji. Gest jest wstępem do ogłoszenia strategii walki z napływem do kraju odpadów z Zachodu.

Ten ma zostać ogłoszony w lutym.

W ubiegłym roku Malezja wraz z 186 innymi krajami zgodziła się dodać do Konwencji bazylejskiej, która reguluje międzynarodowy transport odpadów niebezpiecznych, zapisy wprowadzające przy eksporcie plastikowych śmieci, posiadanie zgody kraju, do którego te zmierzają.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.