Udostępnij

Urzędnicy z Jaworzna rezygnują z czujników smogu, bo nie wierzą w ich pomiary

20.03.2020

Władze Jaworzna mogą zrezygnować z czujników smogu, które same zamówiły. Burza w lokalnej polityce rozpętała się po opublikowaniu jednego ze smogowych rankingów. Jaworzno znalazło się tam w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Czujniki Airly pojawiły się w Jaworznie dwa lata temu. Władze miasta same zgłosiły się do firmy odpłatnie udostępniającej swoje urządzenia pomiarowe. W mieście zainstalowano ich 19, czym urzędnicy chwalili się na swojej stronie internetowej. Poza tym Jaworzno zdecydowało się też na skorzystanie z czujnika AirVisual. To produkt szwajcarskiego producenta IQAir. Publikuje on rankingi najbardziej zanieczyszczonych miast korzystających ze szwajcarskich urządzeń. W zestawieniu za cały 2018 rok Jaworzono znalazło się na piątym miejscu, wyprzedzone jedynie przez miejscowości z Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii. Ranking ukazał się pod koniec zeszłego roku, dotyczył drobnych pyłów PM2,5 i wywołał burzę w lokalnej polityce.

W fatalne wyniki z prywatnego czujnika nie chciał uwierzyć między innymi prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Podczas sesji Rady Miasta z końcówki zeszłego roku stwierdził, że nie mogą one być wiarygodne. Dlaczego? Bo przejeżdżając do Katowic ekspresówką i autostradą czuł narastający smród. Jak zauważył, w stolicy województwa śląskiego smog był na pewno większy, niż w jego mieście. Jak dodał, jego poziom musiał porównywalny do tego, który zazwyczaj panuje w Pekinie, gdzie wybrał się niedawno w podróż. Swoje przekonania oparł jedynie na własnym odczuciu. „To po prostu śmieszne” – odpowiedział radnej, która wcześniej wypowiadała się na ten temat. Ta podczas debaty budżetowej poprosiła o przeznaczenie większych pieniędzy na wymianę „kopciuchów”. „Te rankingi są śmieszne. Są tylko poglądowe, nie dają obrazu tego, jak jest naprawdę.” – mówił prezydent Silbert.

Na łamach jednego z jaworznickich portali o sprawie wypowiedział się również radny rządzącego miastem PiS-u Dawid Domagalski. Według niego wyniki rankingu są „tendencyjne”, a pomiary prowadzi się głównie w okolicach dymiących kominów. „(…) niektóre osoby dorosłe uznają tą klasyfikację za dogmat swojej pseudoekologicznej wiary.” – czytamy w felietonie lokalnego polityka na łamach portalu „Extra”. Problem w tym, że czujnik AirVisual znajduje się w Jaworznie na budynku Biblioteki Publicznej. Budynek z 2008 roku korzysta z usług elektrociepłowni – więc nie ma tam żadnego kopcącego komina. Reszta urządzeń pomiarowych umieszczona jest głównie na elewacjach publicznych szkół.

Co ciekawe, awantura o czujniki AirVisual odbiła się na niezwiązanym ze szwajcarskim producentem Airly. Pomiary ze sprzętu polskiej konstrukcji nie miały żadnego wpływu na wysokie miejsce Jaworzna w rankingu zanieczyszczonych miast. Jak się dowiedzieliśmy, nie przeszkodziło to władzom miasta w zerwaniu kontaktu z krakowskim przedsiębiorstwem. Na razie miasto nie informuje oficjalnie, czy będzie przerwie współpracę z Airly. Nasze pytania urząd zbył milczeniem.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.