Udostępnij

Walka z szarańczą w Afryce trwa. Naukowcy ostrzegają, że plagi owadów będą coraz częstsze

26.03.2020

Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmują, że sytuacja związana z szarańczą we wschodniej Afryce może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu milionów ludzi. Ponadto ostrzegają, że niszczycielskie plagi owadów w Afryce mogą być coraz częstsze z powodu korzystnych warunków lęgowych dla szarańczy. Bezpośrednią przyczyną są częstsze burze tropikalne, których pojawianie się eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization, FAO) apeluje do społeczności międzynarodowej o pomoc finansową w związku z kryzysem, jaki dotyka wschodnią część Afryki, z powodu szerzącej się tam szarańczy. Tym, na co szczególnie zwracają uwagę eksperci FAO, jest skala problemu, niespotykana w większości dotkniętych krajów od dziesiątek lat.

Po tym, jak owady spustoszyły uprawy m.in. w Kenii i Tanzanii (na przełomie 2019 i 2020 roku), teraz problem coraz silniej dotyka także Sudan Południowy, a także Demokratyczną Republikę Konga, w której z problemem szarańczy nie zmagano się od roku 1946. Owady zagrażają także – już po drugiej stronie Morza Czerwonego – Jemenowi oraz Arabii Saudyjskiej. W sumie we wszystkich dotkniętych problemem szarańczy krajach mieszka ponad 178 milionów ludzi.

Sudan Południowy, powstały w 2011 roku po trwającej dekady wojnie domowej, został określony przez FAO jako najbardziej niestabilny kraj w regionie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe.

Czytaj także: Z powodu szarańczy Somalia ogłosiła stan wyjątkowy. Problem nie był tak poważny od 25 lat

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje przy tym, że koszt działań pomocowych – mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się problem – wyniósłby ok. 140 milionów dolarów. Według wyliczeń FAO koszty zmagania się ze skutkami katastrofy – już po fakcie – wynieść mogą nawet 15-krotność tej sumy.

Do tej pory organizacja otrzymała na cel walki z rozprzestrzenianiem się szarańczy (z różnych źródeł) ok. 33 milionów dolarów.

Klimat może sprzyjać szarańczy

Ponadto eksperci FAO ostrzegają, że w związku ze zmianami klimatycznymi plagi szarańczy mogą być coraz częstszym zjawiskiem. Zdaniem Keitha Cressmana – eksperta ds. prognozowania szarańczy w FAO, cytowanego przez brytyjskiego „Guardiana” – owadom sprzyja częste występowanie burz tropikalnych, które stwarzają korzystne dla nich warunki lęgowe.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

„Zwykle cyklon zapewnia sprzyjające warunki przez około sześć miesięcy, a następnie siedlisko wysycha, a zatem przestaje być sprzyjającym rozmnażaniu” – powiedział ekspert FAO. Jeśli jednak nadejdzie kolejna burza, większa część owadów będzie mogła przetrwać i dalej pustoszyć pola uprawne. Według Cressmana wydaje się, że ilość cyklonów dotykających obszar wschodniej Afryki wzrasta, co zwiększa prawdopodobieństwo, że roje szarańczy staną się powszechniejsze.

_

Źródła: FAO, SmogLab, Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/aaabbbccc

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.