Udostępnij

Przez Antarktydę przeszła fala upałów. Pierwsza w historii pomiarów

03.04.2020

Naukowcy z Australii spędzili ostatnie miesiące na Antarktydzie, by przyjrzeć się bliżej, jak wyglądało minione na półkuli południowej lato. Zastaną pod koniec stycznia sytuację opisano jako falę upałów – pierwszą w historii pomiarów w tej części kontynentu. Rezultaty ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology„.

Zespół naukowców z University of Wollongong, University of Tasmania oraz rządowej agencji badawczej Australian Antarctic Divisio spędził minione lato na Antarktydzie, gdzie prowadził badania nad biologicznymi aspektami wzrostu temperatur. Choć kontynent ten w większości pokryty jest lodem, na jego niewielkiej części znajdują się odsłonięte obszary, będące oazami dla antarktycznych zwierząt i roślin.

W miesiącach objętych badaniem mieliśmy do czynienia z rekordem temperaturowym, o którym szczegółowo informowaliśmy TUTAJ. Wówczas najpierw w portugalskiej stacji Esperanza odnotowana została temperatura 18,3 st. Celsjusza, a następnie – kilka dni później – na antarktycznej wyspie Seymour termometry pokazały 20,75 stopnia.

W regionie, gdzie Australijczycy prowadzili swoje pomiary, rekordowe temperatury odnotowano natomiast pod koniec stycznia. W stacji badawczej w Casey znajdującej się na południe od australijskiego miasta Perth, przez trzy dni z rzędu odnotowano najwyższe temperatury – zarówno jeśli chodzi o najcieplejszy, jak i najzimniejszy moment w trakcie doby. 24 stycznia odnotowano rekord temperaturowy stacji, który wyniósł 9,2 st. Celsjusza, o 6,9 stopnia więcej niż dotychczasowa średnia z najwyższych temperatur dla tego miejsca.

„Większość życia na Antarktydzie istnieje w małych bezlodowych oazach, a ich bytowanie zależy od topnienia śniegu i lodu, które zaopatruje je w wodę” – powiedziała dr Dana Bergstrom z agencji Australian Antarctic Division, cytowana przez CNN. Podkreśla ona, że większe topnienie lodowców latem może prowadzić do zmiany warunków na korzystniejsze dla niektórych gatunków roślin. Intensywny wzrost zaopatrzenia w wodę może jednak prowadzić do wyparcia jednych roślin przez inne, zmieniając skład gatunkowy ekosystemu. W rozmowie z „Deutsche Welle” naukowczyni podkreśla ponadto, że w dłuższej perspektywie cieplejsze lata mogą również prowadzić do suszy oraz stresu cieplnego u nieprzystosowanych gatunków.

Autorzy badania zwracają także uwagę na fakt, że cieplejsze temperatury latem przyczyniają się do większej utraty lodu w skali roku, a to natomiast przekłada się na stopniowy wzrost poziomu morza. Więcej na temat skutków wzrostu średnich temperatur na całość życia na Planecie pisaliśmy m.in. TUTAJ.

_

Z wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

Źródła: Science Daily, SmogLab, CNN, Deutsche Welle

Zdjęcie: Shutterstock/Lua Carlos Martins

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.