Udostępnij

20,75°C. Antarktyda notuje kolejny rekord temperatur

14.02.2020

Media na świecie obiegła informacja o kolejnym rekordzie temperaturowym na Antarktydzie. Na wyspie Seymour odnotowano prawie 21 st. Celsjusza. W regionie to kolejna rekordowa temperatura w ciągu tygodnia, po tym jak przy argentyńskiej stacji Esperanza odnotowano 18,3 stopnia.

Rekord odnotowany został przez brazylijskich naukowców na przynależącej do Antarktydy wyspie Seymour i wyniósł dokładnie 20,75 st. Celsjusza. Jak podaje brytyjski „Guardian”, odczyt ten był o stopień wyższy niż poprzedni rekord odnotowany w tej części świata. Wówczas, w 1982 roku, na antarktycznej wyspie Signy zarejestrowano 19,8 st. Celsjusza [Wyspa ta, choć leży w Antarktyce, na ogół nie jest traktowana jako część Antarktydy. Spór między Argentyną a Wielką Brytanią w tej kwestii nie został ostatecznie rozstrzygnięty] .

Kontynentalny rekord temperaturowy na Antarktydzie – 18,3 st. Celsjusza – odnotowany został natomiast niespełna przed tygodniem, w pobliżu argentyńskiej stacji badawczej Esperanza. Poprzedni pochodził z marca 2015 roku i wynosił 17,5 stopnia. [Szczegółowo o niedawnym rekordzie, a także komentarzach klimatologów, pisaliśmy tutaj.]

Póki co temperatur na Seymour Island nie skomentowała Światowa Organizacja Meteorologiczna, która potwierdziłaby rekord. Jeśli jednak nie doszło do błędu aparatury pomiarowej, mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem w historii pomiarów, kiedy temperatura na Antarktydzie przekroczyła próg 20 st. Celsjusza.

Jak podała Światowa Organizacja Meteorologiczna, w komunikacie wydanym przed kilkoma dniami, w ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura na Półwyspie Antarktycznym – północno-zachodnim krańcu kontynentu, znajdującym się blisko Ameryki Południowej – wzrosła o 3 st. Celsjusza.

Ilość lodu traconego rocznie z pokrywy lodowej kontynentu wzrosła natomiast co najmniej sześciokrotnie w latach 1979–2017. Do większości strat lodu dochodzi w wyniku topnienia szelfów lodowych, w wyniku wtargnięcia stosunkowo ciepłej wody oceanicznej. Zjawisko to jest szczególnie intensywne w zachodniej części Antarktydy.

Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

_

Zdjęcie: Shutterstock/COULANGES

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.