Udostępnij

Oceany można jeszcze uratować. Naukowcy wyliczyli, że potrzeba 30 lat działań

11.04.2020

Międzynarodowy zespół specjalistów, zajmujący się badaniem oceanów, twierdzi na łamach „Nature”, że wystarczyłoby 30 lat zdecydowanych działań ochronnych, by znacząco odbudować zniszczone przez działalność człowieka życie morskie. „Znajdujemy się w punkcie, w którym możemy wybrać, jaką chcemy pozostawić po sobie spuściznę: czy oceany będą tętniące życiem, czy nieodwracalnie zaburzone” – powiedział Carlos Duarte zaangażowany w prace zespołu.

Międzynarodowy zespół naukowców, pod kierownictwem badaczy z saudyjskiego King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), połączył siły, by opracować plan działań, które są ich zdaniem niezbędne dla odbudowy życia morskiego na Ziemi. Wyniki swoich analiz opublikowali na łamach prestiżowego „Nature„, a w zespole obok badaczy z KAUST znaleźli się specjaliści z 16 uniwersytetów z 10 krajów, m.in. z amerykańskich Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Boston University.

„Znajdujemy się w punkcie, w którym możemy wybrać, jaką chcemy pozostawić po sobie spuściznę: czy oceany będą tętniące życiem, czy nieodwracalnie zaburzone” – powiedział Carlos Duarte , profesor nauk oceanicznych w KAUST. „Nasza analiza dostarcza konkretne, oparte na dowodach rozwiązania, które mogą być wdrożone na skalę globalną” – podkreśla naukowiec.

Czytaj także: Oceany się duszą. Ocieplenie klimatu i zanieczyszczenie środowiska powodują rozrost stref martwych wód

Opierając się na dotychczasowych przypadkach skutecznej ochrony życia morskiego, autorzy artykułu wskazują na kluczowe obszary, w których działania są niezbędne do „uzdrowienia” ziemskich oceanów. Twierdzą, że przy wystarczających wysiłkach znacząca poprawa stanu oceanicznych ekosystemów jest możliwa po 30 latach intensywnych działań.

Jako dowód na to, że ludzie są w stanie skutecznie chronić życie morskie, naukowcy przytaczają m.in. statystyki dotyczące dotychczasowych prac z pierwszych dwóch dekad XXI wieku. Wynika z nich, że liczba gatunków morskich, uznawanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za zagrożone wyginięciem zmniejszyła się z 18 proc. na początku wieku do 11,4 proc. w roku 2019. Zdaniem autorów artykułu niezbędne jest zwiększenie wysiłków, wymagające 10-20 mld dolarów rocznie.

Czytaj także: Najważniejsze fakty o zmianie klimatu da się przekazać w pół minuty

Pośród głównych elementów ekosystemów, których ochroną należy się zająć, autorzy artykułu wymienili: rafy koralowe, wodorosty morskie, rafy ostrygowe, słone mokradła, namorzyny, trawy morskie, przedstawicieli współczesnej megafauny oceanicznej oraz gatunki żyjące w najgłębszych częściach oceanów.

Jako równie istotny element wskazano ponadto problem zmian klimatycznych, którego zaniedbanie – zdaniem naukowców – może zniweczyć wszelkie inne działania. Autorzy artykułu podkreślają, że wywołane przez człowieka zmiany klimatu już dziś znacząco ograniczają zakres odbudowy m.in. tropikalnych koralowców. Zespół podkreśla przy tym, że misja poprawy jakości życia morskiego może się powieść tylko wtedy, gdy zostaną osiągnięte najbardziej ambitne cele w ramach tzw. Porozumienia Paryskiego.

_

Dostęp do szczegółów wspomnianych analiz i rekomendacji (w j. angielskim) można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Rich Carey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.