Udostępnij

Kluczowy szczyt klimatyczny ONZ przełożony przez koronawirusa

02.04.2020

Szczyt COP26 był zaplanowany na grudzień w szkockim Glasgow. Podczas konferencji światowi przywódcy mieli przedstawić swoje plany dotyczące polityki klimatycznej. Organizatorzy uznali jednak, że obecny kryzys związany z koronawirusem nie pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do COP26. Szczyt został przeniesiony na 2021 rok.

To miała być najważniejsza z ONZ-owskich konferencji od 2015 roku, kiedy kraje członkowskie podpisały Porozumienie Paryskie. Zakłada ono, że rządy będą starały się utrzymać globalne ocieplenie poniżej granicy 2 stopni Celsjusza wobec epoki przedindustrialnej. W tym roku delegaci państwowi mieli przedstawić nowe, ambitniejsze plany dotyczące swojej polityki klimatycznej. Centrum targowo-konferencyjne, które w czasie COP26 miało gościć 26 tysięcy osób, ostatecznie ma jednak pełnić funkcję szpitala dla osób cierpiących na COVID-19.

To tylko jedna z przyczyn przeniesienia klimatycznego szczytu. Londyński rząd współpracował przy jego przygotowaniach z Włochami, którzy mieli urządzić u siebie dużą część wydarzeń towarzyszących. Dziś wiadomo, że mocno dotknięty pandemią kraj nie podoła temu zadaniu. Kryzys uniemożliwia również zorganizowanie konferencji przygotowawczej, zaplanowanej na wrzesień w niemieckim Bonn. Brytyjczycy obawiają się ponadto, że skupieni na walce z wirusem rządzący nie zdążą przygotować się do rozmów w Glasgow.

„Świat stoi obecnie przed bezprecedensowym globalnym wyzwaniem, a kraje słusznie koncentrują swoje wysiłki na ratowaniu życia i walce z Covid-19. Dlatego postanowiliśmy przełożyć COP26.” – mówił na konferencji prasowej minister energii Wielkiej Brytanii i przewodniczący konferencji Alok Sharma.

Decyzja ta z jednej strony odsuwa w czasie ważne decyzje. Z drugiej ma swoje zalety. Według Patricii Espinozy z ONZ późniejszy termin konferencji umożliwi przeniesienie środków pomocowych w kierunku krajów najbardziej dotkniętych pandemią. „To szansa na ukształtowanie gospodarki XXI wieku w sposób czysty, zielony, zdrowy, sprawiedliwy, bezpieczny i bardziej odporny na kryzysy” – komentowała sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Komentatorzy zauważają również, że w listopadzie ze swoim stanowiskiem może pożegnać się prezydent USA Donald Trump. Republikanin postanowił wyprowadzić swój kraj z Porozumienia Paryskiego. O fotel będzie rywalizował z Joe Bidenem lub Berniem Sandersem. Obaj demokraci zapowiadają prowadzenie progresywnej polityki wobec postępującego kryzysu klimatycznego.

To kolejny rok, kiedy przygotowania do konferencji COP napotykają trudności. COP25 miał odbyć się w grudniu 2019 w Chile. Ostatecznie rozmowy przeniesiono do Madrytu ze względu na niespokojną sytuację polityczną w południowoamerykańskim kraju.

Źródło zdjęcia: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.