Udostępnij

Powietrze w mieszkaniach nawet pięciokrotnie gorsze niż na zewnątrz. Powodem kuchenki gazowe

12.05.2020

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przyjrzeli się emisjom zanieczyszczeń powietrza w trakcie używania kuchenek gazowych. Jak się okazuje, gotowanie na gazie może spowodować, że powietrze w mieszkaniu będzie nawet kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.

Analiza jakości powietrza w pomieszczeniach wykazała, że ​​stężenia tlenku węgla (CO) podczas gotowania i pieczenia mogą istotnie przekraczać poziomy ustalone przez federalne i stanowe normy jakości powietrza (na zewnątrz). Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli chodzi o zanieczyszczenia NO2.

Kiedy kuchenka i piekarnik gazowy były używane jednocześnie przez godzinę, narażenie na dwutlenek azotu przekraczało dopuszczalne w Kalifornii normy (dla powietrza na zewnątrz) w 90 proc. modelowanych scenariuszach emisji. W niektórych przypadkach zdarzało się, że rejestrowana podczas gotowania jakość powietrza była nawet pięciokrotnie gorsza niż na zewnątrz.

O szkodliwości wdychania tlenków azotu pisaliśmy m.in. TUTAJ. Wśród problemów najczęściej wskazywanych jako wynik tylko krótkotrwałego narażenia na NO i NO2 znajdują się m.in. podrażnienia układu oddechowego, szczególnie u osób chorujących na schorzenia, takie jak astma i POChP, czy też podrażnienia spojówek oczu oraz śluzówek nosa i gardła.

Zagrożenie wewnątrz domu

Doktor Robert Gould, patolog cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”, zwraca uwagę na fakt, że problem zanieczyszczeń powietrza w budynkach dotyczy najczęściej biedniejszej części społeczeństwa. Naukowiec podkreśla, że konieczne jest podjęcie inwestycji chroniących tych, których zdrowie jest najbardziej zagrożone.

Autorzy raportu wskazują również na konieczność ochrony zdrowia domowników, a jako najlepsze rozwiązanie wskazują przejście na kuchenki i piekarniki elektryczne. Jako rozwiązania doraźne wskazują m.in. wykorzystywanie urządzeń wentylacyjnych (nie wszędzie obecnych), oczyszczanie powietrza urządzeniami z filtrami HEPA lub przynajmniej wietrzenie w czasie gotowania.

Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, wielu mieszkańców Europy spędza w budynkach (w domu, pracy lub szkole) nawet 90 proc. swojego czasu. Dlatego ważne jest, by dbać także o jakość powietrza w pomieszczeniach – szczególnie teraz, gdy wielu z nas zostało zmuszonych do pracy tam, gdzie również przyrządza posiłki.

Wśród źródeł zanieczyszczeń w pomieszczeniach EAŚ wskazuje m.in. powietrze z zewnątrz, niektóre materiały i tworzywa wykorzystywane w budownictwie oraz właśnie gotowanie. [Więcej na ten temat (w j. polskim) można przeczytać na stronie agencji].

_

Z całością raportu naukowców z Los Angeles (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Nataliya Pokrovska

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.