Czym truje nas smog? Tlenki azotu (#1)

10214
10
Podziel się:

Należą do najgroźniejszych związków zanieczyszczających atmosferę. Są kilkakrotnie bardziej szkodliwe od dwutlenku siarki i niemal dziesięciokrotnie bardziej od tlenku węgla. W Polsce mamy ich pod dostatkiem. Szczególnie w dużych miastach, bo jednym z głównych źródeł ich emisji jest transport drogowy.
Do grupy tlenków azotu zalicza się zasadniczo sześć związków chemicznych złożonych z atomów tlenu i azotu. Z punktu widzenia powstawania smogu znaczenie mają tylko dwa: tlenek azotu (NO) i dwutlenek azotu (NO2). Pozostałe nie występują w stanie wolnym lub nie posiadają właściwości toksycznych. Jeden z nich, podtlenek azotu, stosowany jest w anestezjologii i lepiej znany pod nazwą gazu rozweselającego.
W kontekście zanieczyszczeń powietrza najczęściej mówi się o dwutlenku azotu. Wprawdzie NO również jest gazem o działaniu drażniącym, ale – sam w sobie – jest znacznie mniej szkodliwy niż NO2. Szkopuł w tym, że ten ostatni związek powstaje w głównej mierze wskutek spontanicznego utleniania tlenku azotu. Wystarczy 30 sekund, by 92 proc. NO, który wszedł w kontakt z powietrzem, przekształcił się w dwutlenek azotu. I wówczas pojawia się problem…

NO2 – czym to grozi?

Dwutlenek azotu to paskudny gaz. Również pod względem właściwości organoleptycznych: wyróżnia się ostrym zapachem, przypominającym nieco woń chloru, i brunatnym kolorem, który w dużym stopniu odpowiada za brązowe zabarwienie smogu. Przede wszystkim jednak cechuje go wysoka toksyczność, a także łatwość inicjowania reakcji chemicznych – w niektórych przypadkach wybuchowych (związki nitrowe). Choć NO2 obecny w miejskim powietrzu nie grozi spontaniczną eksplozją, to jednak w wysokich stężeniach może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Przy krótkim narażeniu
– działa on drażniąco na spojówki oraz śluzówki nosa i gardła.
– Podrażnia także układ oddechowy, może wywołać duszności, kłucie w klatce piersiowej, przyczynić się do skrócenia oddechu i zwiększyć podatność na infekcje dróg oddechowych – szczególnie w przypadku dzieci i osób z obniżoną odpornością.
– U osób cierpiących na astmę NO2 może powodować zwiększenie reaktywności oskrzeli,
– a u osób zmagających się z przewlekłą chorobą obturacyjną płuc dodatkowo ograniczyć sprawność tego narządu.
Skutki długotrwałej ekspozycji na nadmierne stężenie NO2 są bardziej ponure. Wprawdzie trudno wyizolować efekty zdrowotnego oddziaływanie samego tylko dwutlenku azotu, ponieważ w smogu występuje on z innymi substancjami toksycznymi, jednak istnieją podstawy naukowe, by przypisać mu wpływ na rozwój poważnych schorzeń, takich jak:
– astma oskrzelowa,
– przewlekła obturacyjna choroba płuc,
– choroby układu sercowo-naczyniowego
– i nowotwory, w szczególności płuc i piersi.
W samej Polsce liczba zgonów przypisywanych długotrwałej ekspozycji na NO2 szacowana jest na 1,6 tys. rocznie. Warto nadmienić, że tlenki azotu szkodzą nam również w sposób pośredni. Są one bowiem prekursorami powstających w glebach związków rakotwórczych, które mogą przenikać do żywności. W tym przypadku ich wpływ na zapadalność na choroby przewlekłe i, w konsekwencji, śmiertelność jest bardzo trudny do oszacowania.

Skąd to się bierze?

Głównym źródłem emisji zarówno tlenku, jak i dwutlenku azotu są zjawiska naturalne, m.in. wybuchy wulkanów, wyładowania elektryczne, a także aktywność mikroorganizmów. Jednak pod względem szkodliwego wpływu na ludzkie zdrowie źródła te można uznać za mało istotne. Z prostego powodu: generowane przez nie tlenki azotu ulegają rozproszeniu w atmosferze.
Inaczej rzecz się ma w przypadku źródeł sztucznych, takich jak transport, energetyka przemysłowa czy produkcja nawozów sztucznych. Tlenki azotu wydobywające się z rur wydechowych (w największej ilości w samochodach z silnikiem Diesla) i kominów kumulują się w przestrzeni miejskiej i osiągają stężenia groźne dla zdrowia.
Dopuszczalny poziom jednogodzinnego stężenia NO2 wynosi 200 µg/m3. Zgodnie z normami nie może być przekraczany więcej niż 18 razy w ciągu roku – w praktyce oczywiście bywa z tym różnie, najgorzej w największych miastach. Dopuszczalna średnia dla całego roku wynosi 40 µg/m3, ale w dużych polskich aglomeracjach: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu ta wartość jest regularnie przekraczana. W mniejszych miastach jest nieco lepiej, a poza obszarami zurbanizowanymi – znacznie lepiej. Mimo wszystko Polska, z dużą ilością wysokoemisyjnych pojazdów i w ogóle nadmierną ilością samochodów na miejskich drogach, ma bardzo daleko do statusu „zielonego tygrysa”.
Na „pocieszenie” można dodać, że nasz kraj pod względem stężenia tlenków azotu w powietrzu nie wypada najgorzej na tle Europy, co można sprawdzić pod tym adresem: http://www.eea.europa.eu/themes/air/interactive/no2 . W niektórych rozwiniętych państwach Starego Kontynentu liczba lokalizacji, w których normy NO2 są regularnie przekraczane, jest znacznie wyższa. Przykładem Niemcy czy Włochy. Oczywiście nie należy z tego wyciągać zbyt optymistycznych wniosków: w końcu nad Wisłą tlenki azotu to tylko jeden z wielu występujących w unikalnej obfitości składników smogowego koktajlu.
Ilu. Tomasz Wełna.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
itaDarekniszcz komuneKrzysztof ŁańcuckiUrszula Pająk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Urszula Pająk
Gość

No i o to mi chodziło! Prosto, jasno, zrozumiale… Potrzeba więcej takich tekstów, tak, aby każdy mógł sobie to nie tylko przeczytać, ale także skopiować, wydrukować, pokazać dziadkom, rodzicom, sąsiadom… Może nawet powiesić na jakiejś lokalnej tablicy ogłoszeń, czy po prostu w wiejskim sklepiku? Ludzie powinni to wiedzieć by żądać do władz lokalnych po centralne odpowiednich działań…!!!

Krzysztof Łańcucki
Gość
Krzysztof Łańcucki

Powiesiłem na lokalnej
tablicy ogłoszeń zwanej Facebook 🙂

trackback

[…] prekursorem jest jednak tlenek azotu, którym przesycone jest powietrze dużych, ruchliwych miast. Głównym źródłem emisji tego […]

trackback

[…] Tak powstaje SO2 – bezbarwny, toksyczny gaz, podrażniający i uszkadzający drogi oddechowe. Dwutlenek azotu to gaz równie toksyczny, drażniący i szkodliwy, tyle że łatwiejszy do zidentyfikowania – posiada brunatne zabarwienie […]

trackback

[…] że podobne wyniki można by było uzyskać badając kobiety w innych miastach na świecie. Dwutlenek azotu wydobywa się przede wszystkim z kominów i rur wydechowych samochodów – szczegó…. Dlatego najbardziej narażone są kobiety mieszkające w dużych miastach. Fuller zaznacza, że […]

niszcz komune
Gość
niszcz komune

a pierdzenie powioduje nieprzyjemny odór zgniłych i jaj drażni nos i oczy. Jedyna rada to eutanazja połowy populacji do czego dąży międzynarodowa masoneria.

trackback

[…] skażających atmosferę.  W wysokich stężeniach może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Powstają miedzy innymi w procesie spalania w silniku  a następnie są wydalane przez układ […]

trackback

[…] skażających atmosferę.  W wysokich stężeniach może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Powstają miedzy innymi w procesie spalania w silniku  a następnie są wydalane przez układ […]

Darek
Gość
Darek

Tak się składa, że wczoraj i dzisiaj w Zakopanem niewiele brakowało do przekroczenia norm NO2. Sytuację ratuje wyłącznie pogoda niesprzyjająca utlenianiu NO do NO2. Powód jest jasny: skoki i bardzo duży ruch samochodowy. To ma też przełożenie na bardzo duże stężenie PM.

ita
Gość
ita

Pierdzielenie, że POLSKA jest jakąś super wyjątkową wielką emitentką NO2, to czarna propaganda Greenpeacowców.
Zerknijcie sobie na bieżące zawartości NO2 i skąd są nad Polskę nawiewane
https://www.windy.com/pl/-NO2-no2?cams,no2,50.820,25.774,5
:)))