Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował list skierowany do ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego. Młodzi domagają się, by w polskich szkołach organizowane były rzetelne lekcje na temat klimatu, w ramach nowego, oddzielnego przedmiotowi lub – przynajmniej – dzięki zmianom w podstawie programowej. Pod listem podpisały się również organizacje pozarządowe, a także eksperci i naukowcy, którzy wspierają apel młodzieży.
„W obliczu kryzysu klimatycznego, chcielibyśmy i chciałybyśmy podkreślić konieczność wprowadzenia edukacji klimatycznej w naszym kraju. Domagamy się, aby stała się ona ogólnodostępna zarówno dla młodych – w celu wychowania społeczeństwa w świadomości istnienia kryzysu klimatycznego – jak i dla dorosłych – aby zmobilizować ich do działania i w konsekwencji zapobiec szerzeniu się dezinformacji” – pisze młodzież w liście, adresowanym do ministra edukacji narodowej.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, znany m.in. z piątkowych protestów dla klimatu, domaga się, by w polskich szkołach prowadzona była rzetelna edukacja klimatyczna – w formie nowego przedmiotu lub zmian w podstawie programowej. Jak jednak podkreśla MSK, wymagałoby to także kompleksowych szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli, które dotyczyłyby problematyki zmian klimatu.
Zwrócono również uwagę na społeczne aspekty wyzwań, przed którymi stoi obecnie ludzkość. „Domagamy się przede wszystkim edukacji, jaka przystosuje nas do wyzwań sprawiedliwej transformacji energetycznej i reform społecznych, prowadzących do sprawiedliwości klimatycznej” – napisano w liście.
W dokumencie nawiązano m.in. do niedawnych kontrowersji wokół filmu edukacyjnego MEN, w którym wskazywano więcej zalet zmian klimatycznych, niż związanych z nimi problemów. [Szczegółowo o sprawie filmu pisaliśmy TUTAJ.]
„Rolą młodzieży nie powinno być domaganie się dostępu do wiedzy, która powinna nam być zapewniona przez system oświaty. Zwracamy się do ministra edukacji narodowej: chcemy wiedzieć, co się dzieje, co nas czeka i jak mamy walczyć o naszą przyszłość” – zaapelowała młodzież, która przy okazji publikacji listu nagrała kilka słów skierowanych do resortu edukacji. W filmie aktywiści zachęcają również, by wesprzeć ich apel, podpisując PETYCJĘ ON-LINE.
_
Z całością listu do ministra edukacji narodowej można zapoznać się TUTAJ. [Lista sygnatariuszy została rozszerzona, aktualizacja z 11.05.2020]
Zdjęcie: Shutterstock/Sandra Morante [Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznego protestu w Łodzi.]