Udostępnij

Klimatolodzy chcą 2 bilionów dolarów na „Zielony impuls”. Ma rozwiązać trzy kryzysy jednocześnie

14.05.2020

Mierzymy się z trzema kryzysami, a nie jednym – przekonują sygnatariusze listu otwartego adresowanego do amerykańskiego Kongresu. Eksperci, klimatolodzy i pracownicy naukowi domagają się „co najmniej 2 bilionów dolarów” na plan rozwoju zielonej gospodarki, który miałby złagodzić zdrowotne i ekonomiczne skutki pandemii oraz przyspieszyć dekarbonizację.

Projekt zatytułowany „A Green Stimulus to Rebuild Our Economy”, czyli „Zielony impuls dla odbudowy naszej gospodarki”, ma formę listu otwartego i jest „wezwaniem do działania” skierowanym do amerykańskiego parlamentu. Sygnatariusze uważają, że program mógłby pomóc w rozwiązaniu trzech kryzysów: epidemicznego, klimatycznego i ekonomicznego. Na liście autorów znajduje się jedenastu przedstawicieli świata akademickiego oraz think tanków, w tym eksperci do spraw środowiska i klimatu. Wśród nich jest m.in. Naomi Klein, znana kanadyjska dziennikarka, autorka m.in. bestsellerów „No logo” i „Doktryna szoku”.

2 biliony dolarów na „zieloną” gospodarkę

Plan jest ambitny. Jego inicjatorzy domagają się od Kongresu co najmniej 2 bilionów dolarów. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na:

  • utworzenie milionów „zielonych” miejsc pracy,
  • podniesienie standardu życia amerykańskich rodzin,
  • przyspieszenia procesu dekarbonizacji gospodarki i zmniejszenia jej zależności od paliw kopalnych,
  • poddaniu kontroli społecznej wszelkich bailoutów realizowanych w sektorze prywatnym.

Autorzy listu zapewniają, że ich plan pozwoliłby na „wzmocnienie społeczeństwa i gospodarki w obliczu pandemii, recesji i kryzysu klimatycznego”, których skutki będziemy odczuwać w kolejnych latach.

Czytaj także: Ekologiczna lewica chce „Nowego Zielonego Ładu” dla Europy

Projekt przewiduje, że „impuls” miałby być odnawiany co roku, a jego wartość powinna wynosić 4 proc. PKB, czyli ok. 850 miliardów dolarów. Taki stan rzeczy miałby się utrzymać do momentu pełnej dekarbonizacji gospodarki i ograniczenia poziomu bezrobocia do 3,5 proc.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy faktycznie rysuje się niewesoło. Bezrobocie rośnie tam w tempie najszybszym od poprzedniego kryzysu finansowego i, według wyliczeń z końca kwietnia, jego rzeczywista wartość przekroczyła już 20 proc. – to najwięcej od 1934 r., czyli pierwszego roku po tzw. wielkiej depresji.

Zielony Nowy Ład, czyli gospodarka na czasy kryzysu klimatycznego

Przywrócenie miejsc pracy i źródeł dochodu dla milionów amerykańskich rodzin wydają się w tej sytuacji priorytetem. Autorzy listu sugerują jednak, że nie należy traktować tego celu w oderwaniu od innych priorytetów.

„To punkt zwrotny dla naszego narodu. Krytyczny moment, w którym musimy zadbać o powrót dziesiątków milionów Amerykanów do pracy przy tworzeniu zdrowej, czystej i sprawiedliwej przyszłości” – czytamy w tekście opublikowanym na łamach serwisu Medium.com.

Autorzy wskazują osiem konkretnych obszarów inwestycji finansowanych w ramach „Zielonego impulsu”. Są to:

  1. Budownictwo mieszkaniowe
  2. Transport
  3. Produkcja
  4. Energetyka
  5. Rolnictwo
  6. Zielona infrastruktura
  7. Innowacje
  8. Zielona polityka zagraniczna

Propozycje zawarte w liście są w dużym stopniu zbieżne z pakietem rozwiązań znanym pod nazwą Zielony Nowy Ład. Został on ogłoszony w zeszłym roku w formie rezolucji Kongresu, która jednak nie ma mocy ustawy. Stanowi raczej szeroko zakrojony plan działania, obliczony na rozwiązanie problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i nierównościami gospodarczymi.

Rozwój OZE popiera prawie trzy czwarte Amerykanów

Z „szeroko zakrojonych planów” i politycznych ogólników często trudno wyłuskać konkrety. Bardziej klarownej ilustracji obszarów, w których można spodziewać się inwestycji postulowanych w ramach zielonego „new dealu”, dostarcza poniższa infografika. Opisuje ona poparcie społeczne dla szeregu proekologicznych rozwiązań, które miałyby być realizowane ze środków publicznych. Dane pochodzą z raportu organizacji Data for Progress, na który powołują się autorzy „Zielonego impulsu”. Jak widać, największym poparciem cieszą się rozwiązania z zakresu energii odnawialnej – najmniejszym alternatywy dla mięsa. Opinia publiczna w znacznym stopniu sprzyja również elektrycznym środkom transportu.

 class=

Zdjęcie: one photo/Shutterstock

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.