Udostępnij

Ekologiczna lewica chce „Nowego Zielonego Ładu” dla Europy

23.01.2024

Green New Deal ma szansę odmienić USA. Czy podobnie będzie w Unii? Nowy Zielony Ład dla Europy zaproponowała grupa działaczy i polityków skupionych w międzynarodowym ruchu politycznym European Spring.

Nowy Zielony Ład to część szerszego planu inicjatywy skupionej wokół europejskich lewicowców – na czele z Janisem Warufakisem. Chodzi o ogólnoeuropejski plan inwestycyjny wspierający gospodarkę niskoemisyjną. Każdego roku pięć procent unijnego PKB miałoby być przeznaczane na zastępowanie węgla odnawialnymi źródłami w miksie energetycznym czy opracowywanie technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Według autorów planu przyczyni się to do stworzenia milionów miejsc pracy.

– Środki miałyby pochodzić z emisji skupowanych przez sektor prywatny „zielonych obligacji”. Potem trafiałyby do publicznych agencji. Te dawałyby regionom i obywatelom możliwość wypowiedzenia się na temat tego, jak powinny być one spożytkowane. – powiedział nam Paweł Wargan, koordynator kampanii na rzecz Green New Deal for Europe. Jak dodaje, inwestycje w Nowy Zielony Ład mogą przynieść remedium na rozwarstwienie społeczne i wyciągnąć wiele osób z trudnej sytuacji finansowej. Przyznaje przy tym, że zbieżność nazwy z planem na zieloną modernizację amerykańskiej gospodarki jest nieprzypadkowe. Obie koncepcje są zbieżne w wielu punktach.

Miliardy w rękach obywateli

Zielony Ład w Europie miałby bazować na doświadczeniach planu Junckera. W 2015 roku przewodniczący Komisji Europejskiej zaproponował, by przeznaczyć około 400 miliardów euro na rozruch europejskiej gospodarki. Plan ten skupiał się głównie na wsparciu lokalnego biznesu, innowacji i zrównoważonej gospodarki. Twórcy nowej koncepcji chcą pójść dalej – skupiając się na odpowiedzialności za kryzys klimatyczny.

– Przez około pięć lat powinniśmy wydawać 500 miliardów euro każdego roku. Plan Junckera zakładał, że decyzje o sposobie wydawania pieniędzy będą zapadać w Brukseli. Nowy Zielony Ład oddawałby tę możliwość samorządom i społecznościom lokalnym. – mówi Wargan – Naszym celem jest więc radykalna zmiana istniejącego programu gospodarczego. Mamy do tego wszystkie potrzebne narzędzia, możemy zacząć choćby jutro. – dodaje.

Do sukcesu potrzebne polityczne zaplecze

Aktywiści skupieni wokół idei pomocy dla zielonej gospodarki liczą na Komisję Europejską. Wsparcie zadeklarował już Michel Barnier, polityk odpowiedzialny za negocjacje w sprawie Brexitu i jeden z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko przewodniczącego najważniejszej unijnej instytucji. Pomysłodawcy inicjatywy przenoszą też akcent z wyrzeczeń na korzyści, które może przynieść walka z kryzysem klimatycznym. Jak twierdzą, daje ona szansę na stworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy i modernizację krajów wspólnoty. Ma to zapewnić poparcie we wszystkich krajach wspólnoty – niezależnie od tego, jaki jest w nich poziom świadomości zagrożeń klimatycznych.

– Nie chcemy przy tym, by nasz plan został rozmyty przez polityków politycznego centrum. Musimy zmierzyć się ze skrajną prawicą, ale i wizją Angeli Merkel, Emmanuela Macrona czy lidera europejskich Liberałów Guya Verhofstada. Ten ostatni chciałby feredalizacji Europy, stworzenia europejskiej armii, ale i wsparcia wielkich koncernów, które konkurowałyby z chińskimi gigantami. To plan na zatrzymanie wielkiego, europejskiego kapitału w rękach niewielkiej grupy ludzi. Taki sam pomysł przedstawia Viktor Orban, tyle że na poziomie narodowym. – komentuje Wargan.

Twórcy Green New Deal for Europe są optymistami. Widzą zmiany na europejskiej scenie politycznej, przez którą przeszła w niedzielnych wyborach „Zielona Fala”. Nie boją się o brak poparcia dla swoich propozycji wśród obywateli, którzy coraz częściej dostrzegają powagę kryzysu klimatycznego – czego wyrazem mają być inicjatywy takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego Extinction Rebelion.

Fot. Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.