Udostępnij

Inwazyjne jaszczurki w USA zagrażają rodzimym gatunkom. Władze proszą o pomoc

19.05.2020

Urzędnicy w amerykańskim stanie Georgia ostrzegają przed inwazyjnym gatunkiem jaszczurki, który rozprzestrzenił się już w dwóch tamtejszych hrabstwach. Gady, będące uciekinierami lub porzuconymi pupilami, są zagrożeniem dla lokalnych gatunków chronionych – aligatorów amerykańskich i żółwi norowych.

Służby środowiskowe w amerykańskim stanie Georgia ostrzegają przed inwazyjnym gatunkiem jaszczurki. Proszą obywateli o pomoc z walce z rozprzestrzeniającym się gadem. Teju argentyński, znany z charakterystycznego czarno-białego ubarwienia, może dorastać do ponad metra i stanowi zagrożenie dla lokalnych gatunków chronionych.

Czytaj także: Największe żółwie świata mają szansę na przetrwanie. Podczas pandemii przybywa gniazd

Jak podkreśla CNN, jaszczurki te są legalne jako zwierzęta domowe. Ale gdy znajdą się na wolności, stają się groźnym gatunkiem inwazyjnym. Żywią się bowiem m.in. napotkanymi jajami, a ich celem mogą stać się gniazda chronionych gadów – aligatorów amerykańskich i żółwi norowych.

Wobec coraz większej liczby przedstawicieli inwazyjnego gatunku, służby środowiskowe postulują, by obywatele zgłaszali zauważone jaszczurki. Ponieważ źródłem problemu są najprawdopodobniej przypadki porzuceń lub ucieczek gadów, służby apelują do właścicieli: zamiast pozbywać się jaszczurki, najlepiej skontaktować się z ośrodkiem adopcji zwierząt.

https://www.facebook.com/OrianneSociety/posts/2948053241909425

W sprawie jaszczurek alarmuje także organizacja Orianne Society, zajmująca się ochroną gadów i płazów w Stanach Zjednoczonych. Grupa uważa, że najprawdopodobniej gatunek zaaklimatyzował się już na tyle, by móc przetrwać zimę. A to grozi przyspieszeniem ekspansji. Dlatego ważne jest, by zatrzymać rozprzestrzenianie się gada, póki inwazja jest jeszcze na wczesnym etapie.

Jak podkreślają służby środowiskowe Stanu Georgia, jaszczurkom tym nie zagraża w zasadzie żaden drapieżnik. Ich samice mogą znosić nawet 35 jaj rocznie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rodrigo Emmanuel

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.