Udostępnij

Strzelanie do dzików nie pomaga zwalczyć ASF. Najwięcej przypadków w UE zanotowano w Polsce

21.05.2020

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że masowe wybijanie dzików przyniosło oczekiwany przez niego skutek i w Polsce pozbywamy się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Tymczasem według europejskich danych, w naszym kraju notuje się najwięcej przypadków. W pierwszym kwartale roku potwierdzono ich ponad 1800.

Od ponad roku w Polsce trwa masowa rzeź dzików. W polowaniach na zwierzęta miała pomóc Lex Ardanowski – specustawa, według której za przeszkadzanie myśliwym w pracy można dostać karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Argumentem środowiska łowieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego za takimi rozwiązaniami jest walka z wirusem ASF. Okazuje się jednak, że nieskuteczna.

Czytaj także: Prof. Henryk Okarma: Możemy wybić dziki w pień, a nie pozbyć się ASF

Według portalu Pigprogress.net, powołującego się na dane z systemu powiadamiania o chorobach zwierząt Komisji Europejskiej (ADNS), szerzenie się choroby w Europie Wschodniej przyspiesza. W pierwszym kwartale roku w całej Unii Europejskiej potwierdzono 4085 przypadków ASF u dzików. Niemal połowa z nich (1824) została zdiagnozowana obszarze Polski. Na drugim miejscu są Węgry z 1400 przypadkami ASF.

Liczba z pierwszego kwartału 2020 w całej UE stanowi około 63 proc. wszystkich przypadków pomoru potwierdzonych w ubiegłym roku. Wynik dla Polski jest jeszcze wyższy – 74 proc. To oznacza, że w 2020 najprawdopodobniej zanotujemy znacznie więcej przypadków niż rok wcześniej.

W Polsce w 2019 roku potwierdzono 2468 zachorowań.

Minister Ardanowski ma na temat szerzenia się choroby inne zdanie. Kilka dni temu na antenie Radia Maryja przekonywał, że masowe polowania przyniosły skutek.

„ASF w Polsce jest pod kontrolą i się zmniejsza. 77 gmin w Polsce, spośród tych, w których był on wcześniej notowany, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do UE i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić już te gminy i przywrócić tam hodowlę świń” – mówił.

https://www.facebook.com/pracownia.na.rzecz.wszystkich.istot/photos/a.419012061503118/3870678403003116/?type=3&theater

Naukowcy i przyrodnicy podkreślają, że polowania nie są sposobem na walkę z ASF.

– Wirusa przenoszą myśliwi na butach i oponach, razem z krwią zabitych zwierząt. W zeszłym roku mieliśmy ogniska ASF przy wschodniej granicy, teraz zakażone dziki pojawiają się też po drugiej stronie kraju. To nie zwierzęta przebiegły całą Polskę, to myśliwi – mówił w rozmowie ze SmogLabem dr Marcin Urbaniak, prezes Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu.

Zdjęcie: Neil Burton/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.