Udostępnij

„Sucha, kamienna niecka” zamiast drzew. Gliwiczanie nie chcą wielkiego zbiornika retencyjnego

25.05.2020

To jeden z niewielu terenów rekreacyjnych, jakie mamy w okolicy – protestują mieszkańcy dzielnicy Sikornik. Na zielonym terenie Wilczych Dołów, ma powstać zbiornik mierzący 79 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja wiąże się z wycinką prawie 700 drzew.

Zbiornik odbierze dom zwierzętom i zniszczy siedliska rzadkich roślin, a w czasie pandemii trzeba przeznaczać pieniądze na inne cele – czytamy w apelu gliwiczan do prezydenta miasta Adama Neumanna. Według autorów pisma, wydawanie milionów na wielką retencję może być „przejawem niegospodarności”.

Mieszkańcy Sikornika twierdzą, że w żaden sposób nie skorzystają na budowie. Szczególnie że władze planują tak zwany „zbiornik suchy”, który będzie napełniał się jedynie w czasie ulew. „To nie będzie teren rekreacyjny, tylko sucha kamienna niecka, raz na kilka lat po obfitych deszczach zamieniająca się w bagno i wylęgarnie komarów” – pisze na swoim profilu facebookowym Aleksandra Żabicka, psycholożka i lokalna działaczka. Inwestycji sprzeciwia się również Rada Dzielnicy. Jej przewodniczący Przemysław Hojowski stawia warunki: zbiornik powinien być mniejszy, a za każde wycięte drzewo powinno być nasadzone jedno nowe.

Mieszkańcy Sikornika dodają, że Wilcze Doły to jedyny duży zielony teren w dzielnicy. W internetowej petycji wyliczają też gatunki roślin, które będą musiały zniknąć z popularnego wśród gliwiczan miejsca. Jak czytamy, zbiornik ma powstać na „terenie zielonym, stanowiącym siedlisko licznych i różnorodnych okazów fauny i flory (w tym piżmaków, a nawet traszek zwyczajnych – zagrożonych wymarciem!)”.

Miejskie władze jak na razie są nieugięte. Prezydent Neumann twierdzi, że budowa wielkiego zbiornika to najlepsza odpowiedź na wyzwania, które stawiają przed miastem kryzys klimatyczny. „Zmiany klimatu i związane z nimi rosnące zagrożenie powodziami nie zatrzymają się z uwagi na koronawirusa. Nie spodziewam się też, żeby rząd zaczął na poważnie podchodzić do zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Tak jak mówiłem, inwestycje publiczne to najlepszy sposób na pobudzanie gospodarki w czasie kryzysu gospodarczego” – mówił Neumann w wywiadzie z portalem 24gliwice.

Przeciwko budowie zbiorników retencyjnych wypowiada się wielu działaczy ekologicznych i naukowców. Ostatnio do władz w tej sprawie apelowali działacze inicjatywy społecznej FOTA4Climate i wspierający ich uczeni. Namawiają oni rządzących do stosowania niewielkiej, rozproszonej retencji.

Zdjęcie: MOs810 / Wikipedia

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.