Udostępnij

„Bez wody upadnie uprawa roślin i uschną zboża”. Jest apel do rządu o przeciwdziałanie suszy

28.04.2020

Działacze inicjatywy społecznej FOTA4Climate i wspierający ich naukowcy, eksperci oraz aktywiści apelują do władz i organów ochrony środowiska o niezwłoczne podjęcie działań w związku z pogłębiającą się suszą w Polsce. Wśród postulatów znalazło się m.in. odejście od budowania dużych zbiorników retencyjnych i stopni wodnych na rzekach, które – zdaniem sygnatariuszy listu – mogą tylko pogorszyć problem suszy. W zamian proponują inne rozwiązania.

„Pogłębianie się tego stanu rzeczy i brak adekwatnej reakcji na kryzys, może już w tym sezonie doprowadzić do katastrofalnych strat w przyrodzie, rolnictwie i gospodarce. Strat, których nikt nie będzie w stanie zrekompensować w jakikolwiek sposób” – napisano w liście, pod którym podpisało się 67 osób: naukowców, ekspertów oraz aktywistów działających na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

„Bez wody może wkrótce zabraknąć pasz, upadnie hodowla zwierząt, ogrodnictwo, uprawa warzyw, uschną zboża. Mogą pojawić się trudności z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb żywnościowych Polek i Polaków. Ceny żywności wzrosną, a wielu rolnikom zagrozi bankructwo” – podkreślono w dokumencie.

Sygnatariusze listu domagają się od władz i organów ochrony środowiska między innymi:

  • zakazu prowadzenia wszelkich prac melioracyjnych mających na celu osuszanie podmokłych terenów rolnych i leśnych;
  • powszechnego obowiązkowego programu retencji wód opadowych w gminach (opartego o rozwój systemu rozproszonej retencji i remont lub budowę zastawek na rowach melioracyjnych, aby przywrócić im funkcję nawadniania);
  • odejścia od budowania dużych zbiorników retencyjnych i stopni wodnych na rzekach;
  • ograniczenie wycinki lasów w Polsce, szczególnie tam, gdzie drzewa pełnią funkcję retencyjną;
  • rozpoczęcia programów wspierania rolnictwa konserwującego i regeneratywego (uprawy bezorkowe, permakulturowe itp.), połączonego ze wspomaganą przez państwo edukacją w tej kwestii.

Ze wszystkimi propozycjami zapoznać można się TUTAJ.

https://www.facebook.com/fota4climate/photos/a.1026350274222879/1394526344071935/?type=3&theater

Pod listem podpisało się 67 osób, w tym reprezentanci świata nauki: między innymi prof. dr hab. Szymon Malinowski, prof. dr hab. Wojciech Olejniczak, dr hab. Joanna Zalewska-Gałosz, dr hab. Wiktor Kotowski oraz dr Sebastian Szklarek.

Ich apel do władz publicznych można wesprzeć podpisując się pod internetową petycją, dostępną TUTAJ. Do tej pory zrobiło to blisko 1000 osób.

_

Zdjęcie: Shutterstock/vivooo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.