Udostępnij

Smog z diesli wpływa na występowanie Parkinsona. Naukowcy wykryli „wiarygodny mechanizm”

29.05.2020

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA). Badania przeprowadzili na rybach, potem powtórzyli je na ludzkich komórkach. Oba eksperymenty dały podobne wyniki – podaje Neuroscience News.

Już wcześniej uczeni zauważyli, że w regionach z wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza przypadków Parkinsona jest więcej. Do tej pory brakowało jednak dowodu na bezpośredni związek samochodowego smogu z występowaniem tej choroby u ludzi.

„Dla nas najważniejsze jest wykazanie, czy zanieczyszczenie powietrza rzeczywiście wpływa na występowanie Parkinsona, czy może chodzi o inne przyczyny związane z życiem w mieście” – mówił Jeff Bronstein, neurolog i dyrektor programu badawczego dotyczącego zaburzeń w poruszaniu się na UCLA.



Jego zespół w końcu powiązał te dwa zjawiska. Naukowcy wykazali, że substancje zawarte w spalinach oleju napędowego mogą wywoływać toksyczne nagromadzenie białka alfa-synukleiny. Jego podwyższone poziomy obserwuje się powszechnie u osób z Parkinsonem. Białka te gromadzą się przez problemy z procesem autofagii, polegającym na rozkładzie przez komórkę cząsteczek chemicznych, fragmentów komórki i organelli komórkowych.

Czytaj również: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Na razie taką reakcję na toksyny zaobserwowano u często wykorzystywanych do badań ryb z gatunku danio pręgowatych. Jak przekonuje Bronstein, ryby słodkowodne dobrze sprawdzają się w badaniach zmian molekularnych w mózgu. Ich neurony reagują na substancje w podobny sposób, jak te ludzkie. Przezroczyste odwłoki ryb pozwalają też badaczom na łatwe obserwowanie zmian w organizmie.

By potwierdzić wynik swoich badań, uczeni powtórzyli eksperyment, wykorzystując sztucznie wytworzone ludzkie komórki. Reakcja na szkodliwe substancje ze spalin była w tym przypadku podobna.

– Podsumowując, nasz raport pokazuje wiarygodny mechanizm wpływu zanieczyszczenia na zapadalność na chorobę Parkinsona – mówi Bronstein.

Swoim odkryciem pracownicy renomowanej uczelni pochwalili się w specjalistycznym piśmie Toxicological Sciences. Praca jest już pozytywnie zrecenzowana przez neurologów z innych uczelni.

Źródło zdjęcia: Papuchalka – kaelaimages / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.