Udostępnij

Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

10.03.2020

Podczas gdy cały świat próbuje zwalczyć koronawirusa, naukowcy odkrywają kolejne źródła chorób. W topniejącym lodowcu w Chinach odkryli obecność 33 wirusów. Ogromna większość z nich do tej pory nie była znana nauce.

To wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych na czapie lodowca Guliya na wyżynie Tybetańskiej. Ekspedycja z amerykańskich ośrodków naukowych Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory wykonała odwiert na głębokość około 50 metrów. W ten sposób jej członkowie dotarli do lodu nienaruszonego od 15 tysięcy lat.

W ciągu trwających od trzech lat badań naukowcy wykryli w pobranym rdzeniu obecność 33 grup wirusów. Aż 28 z nich stanowi dla nauki zupełną nowość. Najprawdopodobniej przez tysiące lat były one zakonserwowane przez lodową powłokę. Uczeni nie kryją, że w przyszłości patogeny te mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Czytaj też: Czy maski antysmogowe chronią przed wirusami?

„W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić je do środowiska” – napisali autorzy badań w omówieniu swojego raportu na stronie bioRxiv. Dalsze badania nad odkryciami z lodowca Guliya mogą odpowiedzieć na pytania o charakter wirusów i znaczenie ich występowania w przyrodzie. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób mogłyby one działać na ludzki organizm.

Obecność groźnych dla zdrowia człowieka substancji i patogenów potwierdzają też badania wiecznej zmarzliny. W zamarzniętej glebie wykryto między innymi wąglika, wirusy wywołujące grypę hiszpankę i bakterie powodujące dżumę. Topniejąca powierzchnia może uwolnić je do atmosfery razem z gazami cieplarnianymi, w tym metanem i dwutlenkiem węgla.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Laura Pl

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.