Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Podziel się:

Podczas gdy cały świat próbuje zwalczyć koronawirusa, naukowcy odkrywają kolejne źródła chorób. W topniejącym lodowcu w Chinach odkryli obecność 33 wirusów. Ogromna większość z nich do tej pory nie była znana nauce.

To wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych na czapie lodowca Guliya na wyżynie Tybetańskiej. Ekspedycja z amerykańskich ośrodków naukowych Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory wykonała odwiert na głębokość około 50 metrów. W ten sposób jej członkowie dotarli do lodu nienaruszonego od 15 tysięcy lat.

W ciągu trwających od trzech lat badań naukowcy wykryli w pobranym rdzeniu obecność 33 grup wirusów. Aż 28 z nich stanowi dla nauki zupełną nowość. Najprawdopodobniej przez tysiące lat były one zakonserwowane przez lodową powłokę. Uczeni nie kryją, że w przyszłości patogeny te mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Czytaj też: Czy maski antysmogowe chronią przed wirusami?

“W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić je do środowiska” – napisali autorzy badań w omówieniu swojego raportu na stronie bioRxiv. Dalsze badania nad odkryciami z lodowca Guliya mogą odpowiedzieć na pytania o charakter wirusów i znaczenie ich występowania w przyrodzie. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób mogłyby one działać na ludzki organizm.

Obecność groźnych dla zdrowia człowieka substancji i patogenów potwierdzają też badania wiecznej zmarzliny. W zamarzniętej glebie wykryto między innymi wąglika, wirusy wywołujące grypę hiszpankę i bakterie powodujące dżumę. Topniejąca powierzchnia może uwolnić je do atmosfery razem z gazami cieplarnianymi, w tym metanem i dwutlenkiem węgla.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Laura Pl

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
NikiAdammimi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mimi
Gość
mimi

Tak, tak.. winne są lodowce..

Adam
Gość
Adam

Poproszę źródła!!!!!

Niki
Gość
Niki

Oni niech już lepiej nic nie badają i nie mutują bo nie wiadomo czy przeżyjemy koronowirusa do którego naukowcy swoje 3 grosze dodali… Człowiek chce być mądrzejszy od Boga…