Udostępnij

Indie walczą z największą plagą szarańczy od 30 lat

01.06.2020

Indie zmagają się z najgorszą plagą szarańczy od blisko 30 lat. Na razie owady zaatakowały uprawy w pięciu zachodnich stanach, a według najnowszych prognoz istnieje ryzyko, że będą się przemieszczać na wschód. Sytuacja jest stale monitorowana, a rolnikom zaleca się zastosowanie specjalnych oprysków. Problem może mieć pośrednio związek ze zmianami klimatu.

Jak informują w poniedziałek indyjskie media, szarańcza stanowi obecnie zagrożenie w pięciu zachodnich stanach. Istnieje jednak duże ryzyko, że problem dotknie także inne obszary administracyjne kraju. Owady przybyły bezpośrednio z Pakistanu, gdzie siały spustoszenie w ostatnich tygodniach.

Portal Hindustan Times podaje, że władze trzech stanów starają się walczyć z owadami m.in. stosując pestycydy. Wykorzystywane mają być w tym celu traktory, samochody, a także drony. Informacje o stosowaniu oprysków potwierdza także portal India Today.

Pojawiają się także relacje o zdesperowanych rolnikach, którzy z kataklizmem starają się walczyć na wszelkie możliwe sposoby, także własnymi rękami.

Jak informuje indyjski „The Wire”, owady przedostały się na tereny, gdzie nie były widziane od co najmniej 1993 roku. „Times on India” powołuje się natomiast na ekspertów, według których w skali kraju problem nie był tak dotkliwy od blisko 30 lat. Dodatkowo na niekorzyść rolników wpływa sytuacja związana z pandemią COVID-19, która spowodowała znaczący spadek cen ich produktów.

Nagrania zaniepokojonych sytuacją mieszkańców zebrał m.in. portal Hindustan Times:

Według Roxy’ego M. Kolla, naukowca ds. klimatu w Indian Institute of Tropical Meteorology, winę za sytuację ponoszą silne opady deszczu, spowodowane przez wysokie temperatury wód oceanu pod koniec 2019 roku. „Rosnące temperatury wywołane globalnym ociepleniem wzmocniły zjawisko tzw. dipolu i sprawiły, że wody zachodniego Oceanu Indyjskiego były szczególnie ciepłe” – twierdzi naukowiec, cytowany przez „The Wire”.

O podejrzeniach, że zmiany klimatu mogą potencjalnie sprzyjać pojawianiu się szarańczy, pisaliśmy także przy okazji plagi, która dotknęła kilka miesięcy temu wschodnią część Afryki.

Według Keitha Cressmana – eksperta ds. prognozowania szarańczy w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – szarańczy sprzyja częste występowanie burz tropikalnych, które stwarzają korzystne dla nich warunki lęgowe. Cytowany przez „Guardiana” ekspert wskazywał wówczas, że większa ilość burz sprzyja przetrwaniu owadów i przemieszczaniu się ich dalej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/yod67

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.