Udostępnij

Walka z szarańczą w Afryce trwa. Naukowcy ostrzegają, że plagi owadów będą coraz częstsze

26.03.2020

Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmują, że sytuacja związana z szarańczą we wschodniej Afryce może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu milionów ludzi. Ponadto ostrzegają, że niszczycielskie plagi owadów w Afryce mogą być coraz częstsze z powodu korzystnych warunków lęgowych dla szarańczy. Bezpośrednią przyczyną są częstsze burze tropikalne, których pojawianie się eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization, FAO) apeluje do społeczności międzynarodowej o pomoc finansową w związku z kryzysem, jaki dotyka wschodnią część Afryki, z powodu szerzącej się tam szarańczy. Tym, na co szczególnie zwracają uwagę eksperci FAO, jest skala problemu, niespotykana w większości dotkniętych krajów od dziesiątek lat.

Po tym, jak owady spustoszyły uprawy m.in. w Kenii i Tanzanii (na przełomie 2019 i 2020 roku), teraz problem coraz silniej dotyka także Sudan Południowy, a także Demokratyczną Republikę Konga, w której z problemem szarańczy nie zmagano się od roku 1946. Owady zagrażają także – już po drugiej stronie Morza Czerwonego – Jemenowi oraz Arabii Saudyjskiej. W sumie we wszystkich dotkniętych problemem szarańczy krajach mieszka ponad 178 milionów ludzi.

Sudan Południowy, powstały w 2011 roku po trwającej dekady wojnie domowej, został określony przez FAO jako najbardziej niestabilny kraj w regionie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe.

Czytaj także: Z powodu szarańczy Somalia ogłosiła stan wyjątkowy. Problem nie był tak poważny od 25 lat

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje przy tym, że koszt działań pomocowych – mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się problem – wyniósłby ok. 140 milionów dolarów. Według wyliczeń FAO koszty zmagania się ze skutkami katastrofy – już po fakcie – wynieść mogą nawet 15-krotność tej sumy.

Do tej pory organizacja otrzymała na cel walki z rozprzestrzenianiem się szarańczy (z różnych źródeł) ok. 33 milionów dolarów.

Klimat może sprzyjać szarańczy

Ponadto eksperci FAO ostrzegają, że w związku ze zmianami klimatycznymi plagi szarańczy mogą być coraz częstszym zjawiskiem. Zdaniem Keitha Cressmana – eksperta ds. prognozowania szarańczy w FAO, cytowanego przez brytyjskiego „Guardiana” – owadom sprzyja częste występowanie burz tropikalnych, które stwarzają korzystne dla nich warunki lęgowe.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

„Zwykle cyklon zapewnia sprzyjające warunki przez około sześć miesięcy, a następnie siedlisko wysycha, a zatem przestaje być sprzyjającym rozmnażaniu” – powiedział ekspert FAO. Jeśli jednak nadejdzie kolejna burza, większa część owadów będzie mogła przetrwać i dalej pustoszyć pola uprawne. Według Cressmana wydaje się, że ilość cyklonów dotykających obszar wschodniej Afryki wzrasta, co zwiększa prawdopodobieństwo, że roje szarańczy staną się powszechniejsze.

_

Źródła: FAO, SmogLab, Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/aaabbbccc

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.