Udostępnij

W Pile powstanie leśny mural. Będzie przedstawiał chronionego rybołowa

17.06.2020

Dlaczego mural z rybołowem ma powstać właśnie w Pile? To z tutejszego Nadleśnictwa Lipka przez kilka lat prowadzono transmisję online z gniazda ptaków – tłumaczą Lasy Państwowe. Niedługo zostanie ogłoszony konkurs na projekt grafiki.

Rybołowy to drapieżne ptaki objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Ich liczebność w całym kraju szacuje się zaledwie na około 30 par. Są częstym celem nielegalnych polowań. Dlaczego? Bo rybołów, jak nazwa wskazuje, je ryby. W latach 90. właściciele stawów i hodowli rybnych uznawali te ptaki za szkodniki, więc starali się je wytępić. Dołączyli do nich kłusownicy, uważający rybołowy za wspaniałe trofea. W ten sposób liczebność ptaków spadła drastycznie, a pomimo objęcia gatunku ochroną, rybołowy nadal bywają celem kłusowników.

Czytaj także: Plastik w żołądkach dzikich ptaków. Dziennie zjadają nawet 200 kawałków

Niedawno w Wielkopolsce znaleziono dwa postrzelone osobniki. Weterynarze walczyli o ich życie. Jak jednak podkreślali, nawet jeśli ptaki przeżyją, nigdy nie będą w pełni sprawne.

Ocalić rybołowa

Żeby ochronić gatunek i go odbudować, niezbędna jest edukacja społeczeństwa – przekonują Lasy Państwowe.

Mural w Pile z wizerunkiem rybołowa ma być częścią tej kampanii edukacyjnej.

„Mamy nadzieję, że powstanie muralu przyczyni się do uświadomienia społeczeństwu istnienia takiego gatunku jak rybołów i konieczności ochrony oraz odbudowy jego populacji w Polsce” – czytamy na stronie internetowej LP.

Na terenie Lasów Państwowych w ramach projektu #LIFEPandionPL powstały 282 gniazda na platformach, na których mogą się osiedlić rybołowy. „Część z nich (50 platform) znajduje się na słupach wysokiego napięcia, a pozostałe na specjalnie wybranych przez leśników i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów drzewach” – dodają leśnicy.

Informacja o murale zbiegła się w czasie z dobrą wiadomością dotyczącą odradzania się gatunku – w Nadleśnictwie Głusko (woj. lubuskie), niedaleko Drawieńskiego Parku Narodowego zanotowano pierwszą od pięciu lat parę lęgową. Rybołowy zajęły jedno z gniazd wybudowanych w ramach projektu LIFE.

https://www.facebook.com/RybolowyOnline/posts/1373054102905119?__xts__[0]=68.ARDZCAr7t2zWLTOMqLs16Sc5mrqgogNq4gF4tk41olDo4O6_3IVhomquqL2THzyIeBgyIwb_2NBRigfARmK-D-MUmh8qzVvrexpDzvxNMm5xsNSx63bQbh6usmAFUUC_2Rab0gBghA80ZRiJjVrDArl5ZwFggKxoD-B8wc_EMWD5wmldAHTn2lf1MbQZ28USV4VMslHdXF9TYzcXpEC9-MOcmhCCP2-AWooBoVIAtuFkF0k-71s4RHj0KwLwdJgzu_o2Pt8YdzI7Tlo6eyIhAUqdLT0GZwn6g4iZwEGAgPZCgKUo1pP2M1IWutqIM61QN-ltBww5K_0YoCLNSqbgQy-KvA&__tn__=-R

Mural w Pile ma powstać jeszcze w tym roku. Niedługo zostanie ogłoszony konkurs na projekt grafiki.

Zdjęcie: Marc Caunt/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy