Udostępnij

Plastik w żołądkach dzikich ptaków. Dziennie zjadają nawet 200 kawałków

25.05.2020

Najnowsze ustalenia badaczy z Cardiff University pokazują, że dzikie ptaki spożywają setki kawałków plastiku dziennie. To kolejny dowód na to, że tworzywa sztuczne wnikają w łańcuchy pokarmowe zwierząt. Do podobnych wniosków doszli naukowcy University of Central Florida, którzy plastik znaleźli u ptaków drapieżnych.

Naukowcy z brytyjskiego Cardiff University przyjrzeli się zanieczyszczeniom, które trafiają do układów pokarmowych pluszczy, żyjących nad rzeką Severn. Ptaki te żywią się owadami, które wyławiają, nurkując lub brodząc w rzekach.

Badania zostały przeprowadzone we współpracy z Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter, a ich wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology„.

Po przeanalizowaniu m.in. odchodów ptaków, okazało się, że w blisko połowie ze 166 próbek (w 15 z 16 lokalizacji) znalezione zostały fragmenty plastiku. Naukowcy podkreślają, że największe ich ilości odnotowano u ptaków żyjących w pobliżu miast. Były to przede wszystkim włókna pochodzące z tekstyliów oraz materiałów budowlanych.

Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

Jak wyliczają autorzy badania, średnio pluszcze mogą spożywać ok. 200 niewielkich fragmentów plastiku każdego dnia, a bezpośrednim źródłem zanieczyszczeń są owady rzeczne.

„Fakt, że tak wiele owadów rzecznych zostało skażonych, nieuchronnie wiąże się z tym, że ryby, ptaki i inne drapieżniki będą żywić się zanieczyszczonymi zdobyczami” – mówi dr Joseph D’Souza, współautor badań. „Jest to jednak pierwszy przypadek, gdy udokumentowano wnikanie plastiku do łańcuchów pokarmowych wśród dzikich zwierząt rzecznych” – podkreśla naukowiec, cytowany przez BBC.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Podobne wnioski płyną z badań naukowców z University of Central Florida, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Environmental Pollution„. Potwierdzili oni obecność mikroplastików w żołądkach drapieżnych ptaków lądowych i wodnych, w tym jastrzębi, rybołowów i sów. Badanymi byli pacjenci ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt Audubon Center for Birds of Prey z Florydy.

Najczęstszymi rodzajami plastików u ptaków były w tym przypadku mikrowłókna (czyli mikroplastik), stanowiące 86 proc. znalezionych tworzyw sztucznych. Włókna te mogą pochodzić m.in. z syntetycznych lin lub odzieży, które trafiają do ekosystemów przez ścieki z pralek.

_

Źródła: Cardiff University, BBC, University of Central Florida

Zdjęcie: Shutterstock/Grzegorz Dlugosz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.