Udostępnij

Rodzice z Europy apelują do unijnych władz o działanie ws. zmian klimatu

22.06.2020

Rodzice zrzeszeni w organizacji Parents for Future apelują do Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o działanie ws. problemu zmian klimatycznych. W liście zaadresowanym do Charlesa Michela, Ursuli von der Leyen i Davida Sassoliego aktywiści wzywają polityków, by środki przeznaczone na ratowanie gospodarek po pandemii wykorzystać na rzecz sprawiedliwej transformacji, sprzyjającej walce z kryzysem klimatycznym.

„Nasze dzieci i przyszłe pokolenia stoją w obliczu niepewnej przyszłości z powodu kryzysu klimatycznego i przyspieszenia utraty różnorodności biologicznej. Kryzys wywołany COVID-19 ujawnił groźną niestabilność światowych systemów społeczno-gospodarczych, zwłaszcza w kontekście postępującego w szybkim tempie procesu zubożania ekosfery. Nasz system społeczno-gospodarczy musi poczynić krok naprzód w kierunku większej elastyczności i zrównoważonego rozwoju” – napisano w liście, skierowanym do europejskich polityków.

Europejscy rodzice, zrzeszeni w organizacji zwracają się unijnych polityków, by wywarli oni nacisk na Radę Europejską, aby skorzystała okazji na przeznaczenie stymulujących funduszy w kierunku ambitnego przekształcenia gospodarek, w duchu Zielonego Ładu.

„Uważamy, że instytucje unijne mają obowiązek wobec swoich obywateli by promować sprawiedliwy i zrównoważony rozwój globalny, aby zabezpieczyć przyszłość wszystkich naszych dzieci. Planowane przez UE finansowanie odbudowy Europy po kryzysie COVID-19 musi być inwestycją w realną, rozsądną ekonomicznie i budowaną z myślą o naszych wnukach przyszłość” – mówi Christian Zauner, ojciec z Austrii, zaangażowany w ruch Parents for Future.

Parents for Future to sieć organizacji z całego świata, które zrzeszają rodziców, protestujących wobec bierności w stosunku do problemu zmian klimatycznych. Od prawie dwóch lat działają oni na rzecz międzypokoleniowej sprawiedliwości klimatycznej, ściśle współpracując z młodzieżowymi ruchami klimatycznymi. Ruch zrzesza rodziców z 177 grup, działających w 32 krajach.

W sieci działa także polska grupa Rodzice dla Klimatu, o której działaniach pisaliśmy między innymi TUTAJ.

_

Z pełną treścią listu (w j. polskim) można zapoznać się tutaj.

Źródło: Rodzice dla Klimatu, Parents for Future

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.