Udostępnij

Rodzice dla Klimatu apelują do premiera „o priorytetowe potraktowanie życia przyszłych pokoleń”

04.06.2020

Grupa Rodzice dla Klimatu w petycji do premiera Mateusza Morawieckiego domaga się odejścia od paliw kopalnych i przyjęcia europejskiego Nowego Zielonego Ładu. Apeluje o poważne traktowanie głosu naukowców, którzy już od dawna ostrzegali przed zamianami klimatu. Swoje pismo złożyli w czwartek (4.06) w kancelarii premiera.

 „Nie zgadzamy się na >>rabaty<< czy >>dochodzenie do neutralności w swoim tempie<< – klimat nie jest bankiem, który może udzielać promocji czy wydłużać termin spłaty kredytu” – piszą Rodzice dla Klimatu, nieformalna grupa aktywistek i aktywistów, którzy chcą walczyć o bezpieczną przyszłość dla kolejnych pokoleń.

” Znajdujemy się w punkcie zwrotnym w dziejach świata, gdy każda kolejna tona emitowanego dwutlenku węgla przybliża nas do osiągnięcia momentu krytycznego, po którego przekroczeniu nasza cywilizacja, a z nią nasze dzieci i kolejne pokolenia, straci szansę przetrwania. I każda minuta politycznej bezczynności nieuchronnie kieruje nas ku takim scenariuszom” – czytamy w petycji do premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj także: Mobilizacja szkolnego strajku w Polsce. “Najpierw natura, potem matura”

Rodzice dla Klimatu domagają się, by rząd doprowadził do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Apelują o przyjęcie europejskiego Nowego Zielonego Ładu, z którego „przez krótkowzroczność i bieżące interesy polskiego rządu możemy zostać wykluczeni”.

Zwracają też uwagę na to, że skutki zmian klimatu widać w Polsce wyraźnie. „Fale upałów i pogłębiające się susze, niedobory wody, wzrost cen żywności, anomalie pogodowe i problemy zanieczyszczonego powietrza – co roku pochłaniają dziesiątki tysięcy ofiar w samej Polsce” – wymieniają.

„Apelujemy o priorytetowe potraktowanie życia przyszłych pokoleń, które dla nas rodziców ma pierwszeństwo przed doraźnymi interesami gospodarczo-politycznymi, w szczególności związanymi z przemysłem węglowym, energetycznym czy naftowym” – czytamy w apelu.

4 czerwca aktywistki grupy Rodzice dla Klimatu zebrały się pod kancelarią premiera, żeby oficjalnie złożyć swoją petycję. Ze względu na koronawirusa nie mogły wejść do środka. Po ponad pół godziny oczekiwania udało się złożyć apel na ręce Jacka Świderskiego, zastępcy dyrektora ds. obywatelskich.

Pod petycją od lutego do dnia przekazania jej rządzącym podpisało się 69 700 osób.

Jej pełną treść można przeczytać TUTAJ

Zdjęcie: 19bProduction

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.