Udostępnij

Betonową rewitalizację w Mszanie Dolnej przetrwało jedno stare drzewo. Powaliła je wichura

01.07.2020

„Padła ostatnia ofiara rewitalizacji” – tak mieszkańcy Mszany Dolnej komentują w mediach społecznościowych wydarzenia z poniedziałku. Przez małopolskie miasteczko przeszła wtedy nawałnica, która powaliła starą wierzbę rosnącą na tamtejszym rynku. Było to ostatnie stare drzewo, które zostało na rynku po betonowej rewitalizacji.

W ostatnich latach rynek w Mszanie przeszedł remont dwukrotnie. Podczas pierwszego, w 2011 roku, jego płytę wyłożono nowym kamieniem. Zniknęło wtedy większość bujnej roślinności, która wcześniej ozdabiała miejski plac.

https://www.facebook.com/Mszana.Dolna.na.starej.fotografii/photos/a.1586440934914749/3367023436856481/?type=3&theater


Mimo betonowo-kamiennej rewitalizacji na placu została rosła, stara wierzba. W zeszłym roku urzędnicy zdecydowali o kolejnym odświeżeniu wizerunku placu. Przy okazji zasadzono tam nowe rośliny – między innymi sześć klonów.

Przez Małopolskę w ostatnich dniach przeszła fala nawałnic, która nie oszczędziła również Mszany Dolnej. Jedna z nich duże szkody wyrządziła na tamtejszym Rynku, gdzie powaliła starą wierzbę. Uwieczniła to kamera lokalnego portalu TV28.

O losie mszańskiej wierzby doniosła między innymi facebookowa strona „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Jej założyciel wspomina o „degradacji” rynku, z którego zniknęła większość starej zieleni.

– Według mnie w ten sposób Mszana Dolna została wpisana w poczet miast, gdzie duże sumy wydano na powstanie placu bez funkcji. – mówi Michał Wójcik, twórca fanpage’a – Jeszcze 20 lat temu rynek pełnił funkcję parkową – nawet jeśli był o park kieszonkowy. Mieszkańcy mieli się gdzie spotkać, była okazja do poznania sąsiadów. Teraz płyta rynku do tego nie zachęca. Jest betonową pustynią bez cienia. To nie jest przestrzeń do wypoczynku – twierdzi Wójcik.

Czytaj również: Sukces Lublinian. Zablokowali wycinkę drzew w centrum miasta

Mieszkańcy Mszany Dolnej dyskutują w mediach społecznościowych o tym, co mogło przyczynić się do powalenia drzewa przez wiatr. Wielu obawia się, że do słabej formy wierzby mogła przyczynić się właśnie betonowa rewitalizacja.

Zdjęcie: Hubert Kwiatkowski

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.