Udostępnij

Dżuma w Chinach. Jedno z zakażeń może pochodzić od świstaka

07.07.2020

Władze Chin podwyższają obowiązujący stan zagrożenia w związku z wykryciem przypadku dżumy dymieniczej w jednym z regionów autonomicznych. Analizowany jest także drugi przypadek w Mongolii Wewnętrznej, którego przyczyną mógł być kontakt ze świstakiem.

W jednym z chińskich regionów autonomicznych pojawił się przypadek dżumy dymieniczej. Choroba – znana w Europie przede wszystkim ze względu na epidemie, które kilkukrotnie w historii dziesiątkowały ludność kontynentu – wykryta została u jednego z pasterzy w Mongolii Wewnętrznej.

Mężczyzna przebywa obecnie w szpitalu w Bayannur na północy Chin, a jego stan jest określany jako stabilny. Na razie nie jest znana droga zakażenia.

Zakażenie od świstaków?

Jak poinformował w poniedziałek chiński portal „Global Times”, pojawił się drugi pacjent, 15- letni chłopiec, który najprawdopodobniej również choruje na dżumę dymieniczą. W tym przypadku do zakażenia miało dojść poprzez kontakt ze świstakiem, z którym miał styczność pies pacjenta.

Czytaj także: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

CNN przypomina o epidemii dżumy, która w 1911 roku zabiła około 63 tys. mieszkańców północnych Chin. Wówczas do zakażenia miało dojść za sprawą świstaków, na które powszechnie polowano ze względu na popularność ich futer.

Epidemii nie będzie

Według m.in. BBC, chińskie władze wprowadziły w związku z zagrożeniem trzeci stopień ostrzegawczy. Zabrania on polowania i spożywania zwierząt, które mogą przenosić pałeczki dżumy. Alert obowiązywać będzie do końca roku. Mieszkańcy zostali wezwani ponadto do informowania o wszystkich podejrzanych przypadkach.

Dżuma to ostra bakteryjna choroba zakaźna, występująca w trzech odmianach: dymieniczej, płucnej i septycznej. Pochodzi od gryzoni. Choć znana jest z historycznych pomorów, dziś nie jest tak groźna, jeśli zastosuje się odpowiednie leczenie antybiotykami. Obecnie dżuma pojawia się przede wszystkim w Azji; na świecie oficjalnie notuje się 1-2 tys. przypadków rocznie.

„W przeciwieństwie do XIV wieku, dziś rozumiemy, w jaki sposób ta choroba jest przenoszona” – skomentował sprawę dr Shanti Kappagoda ze Stanford Health Care, w rozmowie z serwisem Heathline. „Wiemy, jak temu zapobiec. Jesteśmy również w stanie skutecznie leczyć pacjentów antybiotykami” – dodaje Kappagoda.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pisit Kitireungsang

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.