Udostępnij

Zapłonęła puszcza w Wielkopolsce. „Ewidentne podpalenie”

13.07.2020

Walka z ogniem w Puszczy Bieniszewskiej trwała 6 godzin, a strażakom w końcu udało się opanować ogień. Rzecznik lokalnego nadleśnictwa nie ma złudzeń: mieliśmy do czynienia z podpaleniem, i to kolejnym w ciągu kilku miesięcy. Za wskazanie sprawcy wyznaczono nagrodę.

Strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze w niedzielne popołudnie. Na początku zapłonęły pozostałości po wycince, między innymi liście i gałęzie. Potem ogień zaczął trawić drzewa i leśne poszycie.



„To ewidentne podpalenie! Ogień zajął 42 ary pozostałości pozrębowych ułożonych w wysokie pryzmy, w tym także 15 arów starego drzewostanu, aż do wierzchołków” – mówił Grzegorz Bąk, rzecznik nadleśnictwa Konin, cytowany przez Przegląd Koniński.

Na miejscu przez sześć godzin pracowali strażacy z sześciu Ochotniczych Straży Pożarnych i PSP w Koninie. W trakcie akcji ucierpiał jeden z druhów OSP.

Leśnicy wyznaczyli 5 tysięcy złotych nagrody za wskazanie podpalacza. To już drugie w tym roku celowe podpalenie w tej okolicy. Prawie trzy miesiące temu w sąsiedztwie puszczy płonął torf. Pożar był niewielki, zajął zaledwie osiem metrów kwadratowych. Jego ugaszenie pochłonęło jednak aż dwie godziny, a strażacy przyznali, że żywioł był poważnym zagrożeniem dla lasu.

Czytaj również: Prof. Kotowski: Pracujemy na kolejny pożar niedaleko Biebrzy. Na suszę nie pomogą tam oczka wodne

Puszcza Bieniszewska to duży kompleks leśny w okolicy Konina, w gminie Kazimierz Biskupi. Na jej terenie wyznaczono cztery rezerwaty przyrody. Chronią one rzadkie gatunki roślin, między innymi groszek czerniejący czy konwalijkę dwulistną.

Źródło zdjęcia: PSP Konin, materiały prasowe

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.