Udostępnij

Fotowoltaika może działać lepiej, gdy nie ma smogu? Sprawdzili to naukowcy w czasie lockdownu

14.07.2020

Podczas ograniczeń związanych z koronawirusem mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym spadkiem zanieczyszczeń powietrza w wielu krajach. Obserwacje z Indii wskazują, że w czasie tzw. lockdownu wzrosła wydajność paneli fotowoltaicznych. Według naukowców brak zanieczyszczeń powietrza mógł mieć na to wpływ.

„Delhi jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na naszej planecie” – podkreśla współautor analizy, dr Ian Marius Peters z MIT Photovoltaic Research Laboratory oraz Helmholtz Institute Erlangen-Nürnberg. Podkreśla, że ograniczenia w Indiach były drastyczne i wprowadzone nagle, co ułatwiło porównanie parametrów fotowoltaiki.

Czytaj także: Spółdzielnia mieszkaniowa zrobiła elektrownię słoneczną na dachach bloków. Efekty przeszły oczekiwania

Peters wraz z zespołem przeprowadził wcześniej badania w różnych miastach, w tym w Delhi. Sprawdzano, w jaki sposób mgła i zanieczyszczenie powietrza wpływają na ilość światła słonecznego docierającego do Ziemi oraz wpływ zanieczyszczenia powietrza na wydajność paneli słonecznych. Sytuacja związana z pandemią pozwoliła wzbogacić badanie o niecodzienne obserwacje.

Rezultaty ich prac opublikowano w czasopiśmie naukowym „Joule„.

Więcej promieni słonecznych

Z ustaleń naukowców wynika, że pod koniec marca ilość światła słonecznego docierającego do paneli słonecznych w Delhi wzrosła średnio o ok. 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2017-2019. Informacje na temat jakości powietrza wskazują, że główną przyczyną zmiany była mniejsza ilość cząstek stałych w powietrzu.

„Spodziewałem się zobaczyć różnicę, ale byłem zaskoczony jej skalą” – podkreśla dr Peters.

Czytaj także: “Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda jest zdatna do picia

Naukowcy twierdzą, że dane z Delhi, w połączeniu z wcześniejszymi odkryciami, stanowią solidne podstawy dla dalszych badań nad związkiem między jakością powietrza a wydajnością fotowoltaiki.

„Pandemia była dramatycznym wydarzeniem pod wieloma względami, a świat będzie już inny niż wcześniej. Wystarczy spojrzeć na to, jak wygląda świat z lepszym powietrzem i widzimy, że istnieje szansa na 'spłaszczenie krzywej zmian klimatu’. Wierzę, że panele fotowoltaiczne mogą odegrać w tym ważną rolę” – mówi dr Peters.

___

Z pełnym raportem z badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Helmholtz-Institut Erlangen-Nürnberg

Zdjęcie: Shutterstock/encierro

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.