Aktorzy Rooney Mara i Joaquin Phoenix połączyli siły z Keegan Kuhnem, reżyserem “Cowspiracy” i Alexem Lockwoodem, laureatem nagrody BAFTA za “Test Subjects”, przy produkcji filmu “The End of Medicine”. Pełnometrażowy dokument opowie o chorobach odzwierzęcych, które zdaniem twórców, zagrażają zdrowiu i życiu całej populacji ludzkiej.
Prace nad dokumentem rozpoczęły się w październiku zeszłego roku (czyli kilka miesięcy przed tym, jak Covid-19 trafił na pierwsze strony gazet) i dotyczy chorób rozprzestrzeniających się w postaci zarazków i wirusów między zwierzętami a ludźmi. Film obejmuje wywiady z czołowymi naukowcami na świecie, których badania i zeznania wskazują, że obecny stan zagrożenia zdrowia publicznego był nieunikniony, a jego końca wcale nie widać.
“Występowanie nowych wirusów, w tym Covidu-19, było poprzedzone śmiertelnymi epidemiami “superbakterii”’, takimi jak świńska i ptasia grypa, infekcjami MRSA, organizmami opornymi na wiele leków, czy chorobami przenoszonymi przez żywność. Jeśli prześledzić je wstecz do jednej branży, jest to hodowla zwierząt. Według Centers for Disease Control and Prevention, zbliża się koniec znanej nam medycyny, ponieważ wchodzimy w erę postantybiotykową” – pisze serwis Deadline.
– Mamy nadzieję, że “The End of Medicine” jest otwierającym oczy wezwaniem do działania, który zapala iskrę chęci zmiany naszych przyzwyczajeń – mówią Mara i Phoenix we wspólnym oświadczeniu. – Nauka jest niepodważalna. Nowoczesna hodowla zwierząt będzie nadal powodować choroby, jeśli nie zmienimy radykalnie naszych wzorców konsumpcji.
Czytaj także: Joaquin Phoenix na Oscarach: “Wchodzimy w środowisko naturalne i plądrujemy jego zasoby”
W kwietniu, gdy liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zaczęła rosnąć, Mara i Phoenix napisali felieton dla gazety “The Washington Post” o znaczeniu tzw. mokrych targów, działających w USA. Targowiska oferujące żywe, a zwłaszcza dzikie zwierzęta są krytykowane za łamanie ich praw oraz za stwarzanie zagrożenia epidemicznego.
“Anthony S. Fauci, wiodący w kraju ekspert od chorób zakaźnych, dołączył do chóru głosów wzywających do natychmiastowego zamknięcia mokrych targów w Chinach, z których, jak się uważa, powstał koronawirus. Rzeźnicy, łowcy i konsumenci otwarcie mieszają się, zabijając i handlując żywymi zwierzętami; jest to idealne środowisko, w którym choroby odzwierzęce mogą przeskoczyć z zarażonej istoty na człowieka. Ale Chiny nie są jedynym krajem, w którym powszechne są targi żywych zwierząt. Około 80 z nich działa w samych pięciu dzielnicach Nowego Jorku (…) Znajdują się w pobliżu rezydencji, szkół i parków publicznych” – czytamy w artykule aktorów.
Produkcja nowego filmu dokumentalnego ma potrwać do końca 2020 roku.
– Kolektywnie stajemy się coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie stanowią choroby odzwierzęce, ale nasze rządy i główne media koncentrują się głównie na zwalczaniu pożarów, a nie na ich zapobieganiu – ocenia Lockwood.
– Dzięki temu filmowi mamy nadzieję rzucić światło na stopień, w jakim hodowla zwierząt i niszczenie środowiska przyczyniają się do pojawiających się zagrożeń. Mamy również nadzieję, że uda nam się uchylić rąbka tajemnicy, w jaki sposób kwestie rasowej niesprawiedliwości i chorób są często nierozerwalnie powiązane – zapowiada producent.
__
Źródło: Deadline.com, The Washington Post
Zdjęcie: Shutterstock