Udostępnij

40 milionów ha pól wyschnie na wiór? Najnowsze prognozy dla naszej części Europy

08.08.2020

Naukowcy alarmują: jeśli nie ograniczymy emisji CO2, będą grozić nam coraz bardziej dotkliwe susze. Z najnowszych badań wynika, że w Europie Środkowej w połowie XXI wieku może wyschnąć ponad 40 milionów hektarów pól.

W 2018 i 2019 rok doświadczyliśmy dwóch z trzech najcieplejszych okresów w historii pomiarów na naszym kontynencie. Było nie tylko gorąco, ale także bardzo sucho – również w Polsce (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ). Porównywalnie było w centralnej Europie w latach 1949-1950, ale wtedy susza dotyczyła terenu o 1/3 mniejszego niż ostatnio.

Niemieccy naukowcy z UFZ-Helmholtz Centre for Environmental Research (Centrum Badań Środowiska) sprawdzili, jak suche będą kolejne lata, jeśli nie ograniczymy emisji CO2. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, na terenie Europy Środkowej wyschnie ponad 40 milionów hektarów pól.

Czytaj także: Czeka nas susza najgorsza od 50 lat? “Rośliny nie mają wilgoci na start”

Jeśli emisje umiarkowanie spadną, teren dotknięty ekstremalną suszą zmniejszy się o 40 proc. „Odkrycia wskazują, że wprowadzenie środków mających na celu ograniczenie przyszłych emisji dwutlenku węgla może zmniejszyć ryzyko częstszych następujących po sobie susz w całej Europie” – mówi Rohini Kumar, jeden z autorów badania. „Z jednej strony musimy zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz redukcji gazów cieplarnianych na całym świecie, a jednocześnie zająć się strategiami przystosowania się do zmiany klimatu” – dodał. Jak zaznaczał, zdecydowana redukcja gazów cieplarnianych zmniejszyłaby częstotliwość takich ekstremalnych susz do „bardzo nieistotnej liczby”.

Badanie zostało opublikowane w magazynie „Scientific Reports” i nie jest pierwszym, które przewiduje, że klimat w Europie będzie się drastycznie zmieniać. Jeden z poprzednich raportów dowodził, że w 2015 roku w Londynie pogoda będzie taka, jak w Barcelonie. Temperatury w Madrycie będą porównywalne do tych, które dziś są notowane w Marrakeszu. Termometry w Sztokholmie pokażą taki wynik, jaki obecnie można zaobserwować w Budapeszcie.

Zdjęcie: bibiphoto/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.