Udostępnij

Brakuje wody w Małopolsce, Świętokrzyskiem i na Mazowszu. „Celowo obniżamy ciśnienie”

12.08.2020

Wystarczyło kilka upału, by przypomniała o sobie susza. Wody ubywa w studniach w gminie Lipnik koło Sandomierza, o oszczędzanie proszą władze Wiśniowej niedaleko Krakowa. Z brakiem wody zmagają się również mieszkańcy niektórych miejscowości na Mazowszu.

Władze świętokrzyskiego Lipnika na Facebooku opublikowały apel do swoich mieszkańców. Czytamy w nim o „drastycznym obniżeniu się wydajności” głównej studni na terenie gminy. Winne mają być upały. Cytowany przez „Echo Dnia” wójt Lipnika mówi o reglamentacji wody. Niestety, nie pomaga uruchomiona niedawno zapasowa studnia.

Czytaj także: Czeka nas susza najgorsza od 50 lat? “Rośliny nie mają wilgoci na start”

– Studnia zasadnicza, która rok temu miała 60-70 metrów sześciennych wydajności na godzinę, dziś ma trzydzieści. Studnia zapasowa miała mieć 22 metry sześcienne na godzinę, po uruchomieniu okazało się, że ma pięć-siedem. Jeśli pogoda się nie zmieni, nie spadnie deszcz, sytuacja nie ulegnie poprawie – komentował dla „Echa” Grzegorz Paradowski, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lipniku. Dodaje, że poziom wody w zbiornikach bywa tak niski, że pompy same się wyłączają.

Na brak wody narzekają również mieszkańcy gmin Gózd i Skaryszew na Mazowszu. Wody jest mało, a ludzie korzystają z niej nieracjonalnie – przekonują władze. Chodzi między innymi o napełnianie basenów czy mycie samochodów.

Czytaj także: Zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie

– Celowo obniżamy ciśnienie, po to, aby ludziom zwyczajnie nie zabrakło wody do najważniejszych celów bytowych. Woda leci małym strumieniem, ale leci. Natomiast w poniedziałek mieliśmy taki rozbiór wody, że groziło uszkodzeniem pomp – mówił w „Echu Dnia” Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.

O oszczędzanie wody apelują również w małopolskiej Wiśniowej. „Przypominamy, że woda z gminnej sieci wodociągowej nie może służyć do napełniania basenów, mycia kostki brukowej, podlewania ogrodów” – czytamy w gminnym komunikacie.

Niestety, meteorolodzy nie dają nadziei na poprawę sytuacji. Najbliższe dni mają być gorące i słoneczne. Niektóre prognozy przewidują utrzymanie się upalnej pogody również w przyszłym tygodniu.

Zdjęcie: Mobin Joseph / Shutterstock





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.