Udostępnij

Tom Cruise nie wysadzi mostu kolejowego na Dolnym Śląsku. Jest wpis do rejestru zabytków

18.08.2020

Most w Dolinie Bobru chcieli wysadzić filmowcy kręcący kolejną część „Mission: Impossible”. Przeciwko tym planom protestowali miłośnicy kolei i ekolodzy. Od dziś obiekt jest w rejestrze zabytków, o czym zdecydował Dolnośląski Konserwator.

Dyskusja o przyszłych losach ponad stuletniego mostu toczy się od kilku miesięcy. W jego sprawie wypowiadał się między innymi wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Uspokajał on, że obiekt będzie wysadzony w „ekologiczny” sposób. Obiecywał, że rzadkie ryby z Jeziora Pilchowickiego zostaną ocalone, a filmowcy przeniosą je do wielkiego basenu. Wypowiedź tą krytykowała Alicja Pawelec, ekspertka WWF Polska:


„Nie ma technicznych możliwości, żeby przenieść wszystkie ryby w inne miejsce tak, by żadnej nie stała się krzywda. Żadne pieniądze i technologie tego nie załatwią” – mówiła w wywiadzie ze Smoglabem.

Czytaj również: Resort kultury chce, żeby Tom Cruise wysadził dolnośląski most. Ekspertka: to wyrok śmierci dla ryb

Sytuację wyjaśniła decyzja o wpisaniu wybudowanego w 1906 roku obiektu do rejestru zabytków. Poinformował o niej wojewódzka konserwatorka Barbara Nowak. Jak podkreśliła, postanowienie ma rozwiać wątpliwości w sprawie mostu i zostało opublikowane ze względu na „ogromne zainteresowanie tematem i ogólnokrajową rangę sprawy”. Podziękowała również „wszystkim, którzy stanęli w obronie zabytku i wykazali się tym samym ogromną, bezprecedensową świadomością wartości dziedzictwa narodowego”.

Do sprawy odniósł się również minister kultury Piotr Gliński, odpowiadając na interpelację posła Koalicji Obywatelskiej Franka Sterczewskiego. „Pojawiające się w przestrzeni publicznej obawy dotyczące rzekomych planów ingerencji w konstrukcję ponad stuletniego mostu w Pilchowicach są bezprzedmiotowe” – czytamy w dokumencie opublikowanym przez Glińskiego. Podkreślił on, że konstrukcja została objęta ochroną już w momencie rozpoczęcia starań o wpisanie jej do rejestru.

Decyzja na razie nie jest prawomocna – można się od niej odwołać. Z tej możliwości może skorzystać właściciel mostu, spółka PKP PLK.

Zdjęcie: Piotr Mitelski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.