Udostępnij

Resort kultury chce, żeby Tom Cruise wysadził dolnośląski most. Ekspertka: to wyrok śmierci dla ryb

04.08.2020

Most w dolnośląskich Pilchowicach ma być wysadzony podczas kręcenia nowej części „Mission Impossible”. Jego elementy wpadną do sztucznego jeziora utworzonego w ciągu rzeki Bóbr. Jeśli wierzyć władzom – bez szkody dla przyrody. Wiceminister kultury Paweł Lewandowski zapewnia, że rzadkie gatunki ryb będą przeniesione do wielkiego basenu, a żadna z nich nie ucierpi. Problem w tym, że to niemożliwe – komentuje Alicja Pawelec z WWF.

O moście zrobiło się głośno po sprzeciwie miłośników kolei. Konstrukcję oddano do użytku w 1906 roku, dlatego powinna być traktowana jako zabytek techniki – uważają protestujący. Pilchowice w scenach z hollywoodzkiego hitu mają udawać Szwajcarię, a most według planu ma zniszczyć odgrywający rolę Ethana Hunta Tom Cruise.

Most wysadzony… ekologicznie

O planach wobec pilchowickiego mostu wypowiedział się ostatnio wiceminister kultury Paweł Lewandowski. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski nawiązał do możliwych strat w ekosystemie jeziora. Polityk uspokajał, że most będzie wysadzony w „ekologiczny” sposób:

„Teraz w Hollywood jest moda na green-filming. Oni robią wszystko ekologicznie. Pociągi, które wpadają do wody, nie mają grama smaru. Jeśli są unikalne gatunki ryb, to na czas kręcenia wyciąga się je z jeziora do basenu, żeby ani jedna ryba nie umarła. Sceny making of z takiego filmu mogą być bardzo atrakcyjne” – czytamy w wywiadzie dla WP.pl.

Czytaj również: “Zabójca ryb” rośnie na bałtyckim mikroplastiku. Jest go na nim 50 razy więcej niż w wodzie

– Nie ma technicznych możliwości, żeby przenieść wszystkie ryby w inne miejsce tak, by żadnej nie stała się krzywda. Żadne pieniądze i technologie tego nie załatwią – komentuje słowa wiceministra Alicja Pawelec, specjalistka do spraw ochrony ekosystemów wodnych z WWF. – Mówimy o rybach w różnym wieku, z różną tolerancją na niesprzyjające warunki, takie jak zmiany temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Tam będą też maleńkie ryby, które dopiero się wykluły, niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury.

Wysadzenie mostu w czasie tarła ryb

Ekspertka zwraca też uwagę na to, że plan wiceministra dotyczy tylko „unikalnych” gatunków ryb. Cała reszta ekosystemu jeziora będzie w tej sytuacji zagrożona.

– Most wybucha, jego elementy wpadają do jeziora – czysta fizyka. Więc rozumiem, że akceptujemy w tej sytuacji zniszczenie życia na jego fragmencie. Poza tym zdjęcia planowane są na kwiecień następnego roku. To okres intensywnego tarła ryb. One są wtedy pod ochroną – mówi Alicja Pawelec.

Przypomina także, że jesteśmy w czasie wielkiego wymierania gatunków, które dramatycznie odbija się na liczebności wodnych organizmów. – W ostatnich latach populacja słodkowodnych kręgowców spadła o 83%, a 52% ryb w Unii Europejskiej jest zagrożonych wyginięciem – wylicza i dodaje: – Czy naprawdę musimy jeszcze dokładać się do tego poprzez wysadzanie mostu?

Zdjęcie: Air Vision / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.