Udostępnij

Trzy pojemniki zamiast pięciu i 5 tys. zł za śmiecenie. Ministerstwo przedstawiło program „Czystość Plus”

19.08.2020

Niektóre samorządy będą mogły zbierać odpady podzielone na trzy frakcje zamiast dotychczasowych pięciu, a kary za śmiecenie wzrosną. To najważniejsze założenia programu „Czystość Plus”, który przedstawił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Największe emocje budzi punkt mówiący o zmianach w segregacji. Wiceminister zaznacza jednak, że łatwiejsze zasady będą dotyczyły jedynie wybranych samorządów. Mniej skomplikowane reguły wejdą w życie w tych gminach, które przestawią dobre wyniki dotyczące zbiórki odpadów i recyklingu. Decyzja będzie leżała po stronie ministerstwa.


– Tam frakcje przeznaczone do selektywnej zbiórki mogłyby być zbierane łącznie. Mam nadzieję, że będzie to mobilizować samorządy do stosowania nowych technologii – wyjaśniał Jacek Ozdoba.

Zmiany czekają też osoby, które samodzielnie kompostują odpady bio. Nowe prawo ma obniżyć dla nich stawki za odbiór śmieci – bo jest ich zwyczajnie mniej.

Czytaj również: Malezja odsyła śmieci bogatym krajom. “Nie będziemy waszym śmietnikiem”

Ministerstwo chce również surowszych kar za śmiecenie. W myśl proponowanych regulacji będą one wynosić do 5 tys. złotych.

– 500 złotych za takie zachowania to według nas zbyt niska kara – przekonywał wiceminister Ozdoba. Jak zapowiedział, za porzucenie odpadów niebezpiecznych będzie groziło do 8 lat pozbawienia wolności.

Inne regulacje mają obniżyć koszt gospodarki odpadami dla samorządów. Chodzi między innymi o wydłużenie dopuszczalnego okresu składowania odpadów przeznaczonych do spalenia z roku do trzech lat. Dodatkowo prawo ma dopuszczać składowanie tzw. frakcji wysokokalorycznej – na przykład opon. Odetchną również przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem, zwolnione z opłat za zabezpieczenia roszczeń finansowych.

Propozycje trafią teraz do parlamentarzystów, którzy zdecydują o kształcie nowego prawa. Do jego wprowadzenia będą potrzebne między innymi zmiany w kodeksie karnym.

Zdjęcie: Alexandra Suzi / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.