Udostępnij

Często odkażasz ręce? Jedna z substancji może być dla ciebie szkodliwa

25.08.2020

Amerykańskie badaczki ostrzegają przed jednym ze składników płynów do dezynfekcji. Zalecają ostrożność przy korzystaniu z preparatów z chlorkami bezalkoniowymi, często oznaczanymi jako BAC. Stosowane z rozwagą nie mają wpływu na zdrowie. Ich nadużywanie może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje. Substancje bywają również składnikami produktów dostępnych w Polsce.

Do tych wniosków doszły wspólnie Erica Marie Hartmann i Olivia Williams Barber z Northwestern University w stanie Illinois. Swoje ustalenia opisują na portalu The Hill. Jak podają, BAC mogą być bardzo skuteczne między innymi w dezynfekcji powierzchni w szpitalach. W niektórych przypadkach ich nadużywanie bywa jednak szkodliwe dla ludzi. Zbyt częste stosowanie preparatów z chlorkami bezalkoniowymi może podrażniać skórę i drogi oddechowe, a w skrajnych przypadkach wywoływać poparzenie.



Autorki artykułu przywołują sytuację z ośrodka dla nieudokumentowanych imigrantów w Adelanto w Kalifornii. Według jednej z organizacji pozarządowych, pracujący tam funkcjonariusze mieli odkażać budynek nawet 50 razy dziennie. Osoby przetrzymywane w ośrodku skarżyły się między innymi na omdlenia, poparzenia i obfite krwawienie z nosa. Podobne dolegliwości coraz częściej dotykają również personel szpitali, w których BAC są jednymi z najczęściej stosowanych substancji bakterio- i wirusobójczych. Najbardziej narażone są osoby pracujące w pomieszczeniach ze słabą wentylacją.

Czytaj również: Czy preparaty na komary są bezpieczne? Sprawdzamy, jak najlepiej chronić się przed ukąszeniami

To nie koniec problemów z chlorkami bezalkoniowymi – mogą być również groźne dla organizmów wodnych. Badaczki zwracają uwagę na wysokie stężenie BAC w ściekach pochodzących ze szpitali. Jak twierdzą, lokalne oczyszczalnie nie są przystosowane do filtrowania chlorków.

Jednocześnie zapotrzebowanie na środki dezynfekujące z BAC rośnie. Już przed pandemią szacowano, że amerykański rynek tych substancji będzie rósł w szybkim tempie, w 2025 roku osiągając wartość miliarda dolarów. Produkty odkażające zawierające chlorki bezalkoniowe są popularne również w Polsce. Znajdują się między innymi w płynach do dezynfekcji rąk, mycia powierzchni w placówkach medycznych i chusteczkach antybakteryjnych.

Źródło zdjęcia: Nehris / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.