Udostępnij

Pieniądze przyznane, a w mieszkaniu nadal „kopciuch”. NIK krytykuje program za 74 mln złotych

27.08.2020

Piekary Śląskie nie poradziły sobie z antysmogowymi dopłatami – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Pożyczki na preferencyjnych warunkach dostały nawet te domostwa, których od dawna nie ogrzewano węglem – ustalili kontrolerzy. Co więcej, właściciele niektórych mieszkań nie wymienili kotłów mimo otrzymania pieniędzy. Zawiódł nie tylko Urząd Miasta, ale i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Urzędnicy zarezerwowali 74 miliony złotych na wymianę pieców docieplenie budynków. Ze wsparcia miały skorzystać 74 wspólnoty mieszkaniowe, czyli 2126 gospodarstw domowych. Wszystkie mieszkania miały zostać przyłączone do sieci ciepłowniczej. Byłaby to ulga dla zmagającego się z jesiennym i zimowym smogiem miasta aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Jak przypomina NIK, jeszcze w 2017 roku w całej metropolii było do wymiany około 700 tys. pieców niespełniających żadnych norm.



Czytaj również: Prawnicy bezpłatnie pomogą w walce z przemysłowym smogiem. Czekają na zgłoszenia

Na zlecenie Urzędu Miasta dofinansowaniami zajął się miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Jak wykazali kontrolerzy, jego pracownicy przygotowali wnioski na podstawie nierzetelnej dokumentacji. Potem bez problemu przeszły one weryfikację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Według Izby personel katowickiego WFOŚ miał dostęp do dokumentów potwierdzających, że wnioski zawierały nieprawdziwe informacje.

Czego dotyczyły? Okazało się, że rodziny mieszkające w sześciu budynkach nie wymieniły swoich pieców mimo otrzymania pieniędzy. W 16 budynkach, w niektórych mieszkaniach, od dawna nie było już pieców na węgiel, dlatego nie powinny one skorzystać ze wsparcia. Piece były wymienione samowolnie, bez zgłaszania tego do wspólnot mieszkaniowych. Środki były przyznawane w formie pożyczki, której część potem można było umorzyć – w zależności od tego, ile energii zaoszczędziłyby wspólnoty dzięki jej wykorzystaniu. We wnioskach wartości te były zawyżane – tak, by w końcu zwrócić jak najmniej z udzielonej pożyczki.

Według Najwyższej Izby Kontroli zawiódł przede wszystkim Urząd Miasta z kierującą nim prezydent Sławą Umińską-Duraj. Kontrolerzy zganili również pracowników katowickiego WFOŚ, którzy powinni przyłożyć się do rzetelnego sprawdzenia dokumentów. Do tej pory unieważniono 27 umów zawartych w ramach projektu. Niektóre z nich zostaną zamienione na mniej atrakcyjne, komercyjne kredyty.

Źródło zdjęcia: Tupungato / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.