Udostępnij

Zakaz wjazdu pod paryskie szkoły. Bo „połowę przestrzeni publicznej nadal zajmują prywatne auta”

03.09.2020

Wokół 80 paryskich szkół powstaną strefy bez samochodów. Miejskie władze zdecydowały się na ich wyznaczenie, by poprawić jakość powietrza przy placówkach edukacyjnych. Zamknięcie ulic dla aut ma też ułatwić utrzymywanie dystansu w czasach koronawirusa.

Dzięki nowemu rozwiązaniu dzieci nie będą musiały tłoczyć się na wąskich chodnikach przy szkołach. Wokół budynków ma też poprawić się bezpieczeństwo i jakość powietrza. Mówił o tym wicemer francuskiej stolicy, David Belliard.



„Chcemy dostosować miasto do potrzeb wrażliwych grup społecznych, w tym dzieci. To one najbardziej cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza i są w największym stopniu narażone na niebezpieczeństwo potrącenia przez samochód” – mówił cytowany przez portal Cnews polityk, motywując decyzję paryskiego magistratu.

Czytaj również: Transport publiczny mimo COVID-19 jest bezpieczny? W Niemczech tylko 0,2 proc. zakażeń w komunikacji

Na początek ruch zostanie ograniczony przy 80 szkołach, a wyznaczanie bezpiecznych stref potrwa do końca września. Na jezdni wyłączonej z ruchu pojawi się podwójna ciągła linia zabraniająca wjazdu i symbol dwójki poruszających się pieszych. Do grudnia takie same zmiany czekają 10 kolejnych placówek.

Nie wszędzie jednak ruch kołowy będzie całkowicie zabroniony. Belliard zapowiada, że zmiany będą dopasowane do „lokalnego kontekstu”. Pod część szkół będzie można podjechać samochodem poza godzinami rozpoczęcia i zakończenia lekcji. W innych miejscach ograniczą się one do wprowadzenia limitu prędkości do 20 km na godzinę.

Zmiany wiążą się z obietnicą złożoną przez mer Paryża Anne Hidalgo. W niedawnej kampanii wyborczej zapowiedziała, że wyłączy z ruchu okolice 300 szkół, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest największe. Podczas swojej pierwszej kadencji Hidalgo oddała pieszym część bulwarów nad Sekwaną. Zdecydowała też o zamknięciu Pól Elizejskich dla ruchu kołowego na każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

„Musimy wyjść z obecnego modelu, w którym połowę przestrzeni publicznej nadal zajmują prywatne samochody” – argumentował Belliard.

Źródło zdjęcia: Kavalankau / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.