Udostępnij

Ograniczenia dla samochodów przy szkołach z wysokim poparciem społecznym – wynika z badania w 11 krajach

11.09.2020

Dorośli w 11 krajach objętych sondażem w większości popierają ograniczenia dla samochodów w okolicach szkół, mające na celu poprawę bezpieczeństwa i poprawę jakości powietrza – wynika z badań przeprowadzonych dla organizacji Child Health Initiative. Spacer lub podróż do szkoły rowerem mogłyby stanowić dobrą alternatywą w dobie pandemii, jednak – zdaniem rodziców – ulice musiałyby być bezpieczniejsze.

Międzynarodowy sondaż – przeprowadzony na przełomie sierpnia i września tego roku – dowodzi wysokiego poparcia dla ograniczeń w ruchu samochodowym w pobliżu szkół. 74 proc. badanych dorosłych poparło rozwiązania, takie jak zamknięcia ulic, ograniczenia prędkości, czy restrykcje dotyczące pojazdów, które obowiązywałyby wokół placówek.

Ponadto 53 proc. uczestników badania martwi się jakością powietrza w swojej okolicy, która również zależy od natężenia ruchu i stanu pojazdów.

Czytaj także: Zakaz wjazdu pod paryskie szkoły. Bo “połowę przestrzeni publicznej nadal zajmują prywatne auta”

W grupie osób, które są rodzicami, 53 proc. badanych stwierdziło, że drogi nie są wystarczająco bezpieczne, by ich dzieci dostawały się do szkoły pieszo lub jeździły rowerem. 69 proc. zdecydowałoby się, by dzieci podróżowały do szkoły w ten sposób – zachowując w ten sposób społeczny dystans w czasie pandemii – ale tylko wtedy, gdy poprawie uległoby bezpieczeństwo na drogach.

Ankietę dotyczącą bezpieczeństwa wokół szkół przeprowadziła firma badawcza YouGov, na zlecenie organizacji Child Health Initiative. Objęto nim 13 tys. dorosłych osób (w tym rodziców) z 11 krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Indii, Argentyny, Kenii, Meksyku, Maroka, RPA, Tajlandii, Turcji i Polski.

Co na to badani z Polski?

Wśród badanych mieszkających w Polsce odpowiedzi wyglądały nieco inaczej niż w przypadku reszty, choć poparcie dla zmian w okolicy szkół również poparła większość badanych. Za rozwiązaniami, takimi jak zamknięcia ulic, ograniczenia prędkości, czy restrykcjami dotyczącymi samochodów, opowiedziało się 63 proc. dorosłych badanych z Polski.

Jakością powietrza niepokoi się natomiast 59 proc. uczestników sondażu znad Wisły.

Czytaj także: “Na ulicach mamy za dużo aut”. PAS proponuje cztery kroki, które oczyszczą powietrze ze spalin

46 proc. badanych rodziców z Polski uważa, że nad drogach nie jest wystarczająco bezpiecznie, by ich dzieci dostawały się do szkoły pieszo lub jeździły rowerem. 69 proc. deklaruje, że mogłoby zdecydować się, by dzieci dostawały się do szkoły w ten sposób, ale tylko wtedy gdyby poprawie uległo bezpieczeństwo na drogach.

_

Z pełnymi wynikami sondażu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Photographee.eu

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.