Inspekcja Handlowa od początku roku prowadzi kontrole sprzedawanych na rynku kotłów na paliwa stałe. Weryfikacji podlegają zarówno urządzenia grzewcze sprzedawane bezpośrednio u producentów, jak i w sieciach handlowych oraz sprzedaży internetowej. W wyniku działań inspektorów z sieci zniknęło blisko 6,5 tys. ofert urządzeń, które nie spełniały obowiązujących wymagań.
Kontrole stacjonarne i on-line
Jak podaje Inspekcja Handlowa, do połowy września skontrolowanych zostało 319 modeli kotłów na paliwo stałe, które dostępne były w stacjonarnej dystrybucji. W większości przypadków weryfikowano załączoną do urządzenia dokumentację, jednak 25 modeli kotłów skierowano do badań laboratoryjnych. Spośród dotychczas przebadanych urządzeń 7 nie spełniło wymagań ze względu m.in. na zawyżony poziom emisji pyłu, tlenków azotu lub tlenku węgla. Zdarzały się również przypadki, gdzie kocioł miał niższą klasę sezonowej efektywności energetycznej, niż deklarował producent.
Intensyfikujemy działania kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku tak zwanych 'kopciuchów’. Do końca roku planujemy laboratoryjnie zbadać jeszcze 25 modeli kotłów. Cały czas trwają również wzmożone kontrole w sklepach – inspektorzy sprawdzają m.in. rzetelność informowania konsumentów oraz spełnienie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej, deklaracji zgodności, oznakowanie CE, etykiety energetyczne. Weryfikujemy również za pomocą specjalnego oprogramowania tysiące ofert zamieszczanych w internecie, usuwając te dotyczące kopciuchów” – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Weryfikacja ogłoszeń publikowanych w sieci objęła m.in. portale Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl. W wyniku kontroli wykrytych zostało 6 428 aukcji, w ramach których oferowano kotły niezgodne z obowiązującymi wymaganiami. Po interwencji UOKiK ogłoszenia zostały usunięte przez właścicieli wspomnianych platform.
Na potrzebę monitoringu sieci zwracał wcześniej uwagę Polski Alarm Smogowy, który otrzymywał sygnały o sprzedaży urządzeń niespełniających norm jakości. W listopadzie ubiegłego roku PAS zawiązał w tej sprawie współpracę z UOKIK i Ministerstwem Rozwoju. [Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.]
Efekty działań
Inspekcja Handlowa podaje, że w wyniku kontroli 45 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze, m.in. uzupełniając informacje o właściwym rodzaju paliwa, którym należy palić. W 12 sprawach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomione zostały organy ścigania. Chodzi o wprowadzenie do obrotu kotłów niespełniających wymagań i mogących stanowić zagrożenie dla środowiska.
To jednak nie jedyne narzędzia, jakimi dysponuje Inspekcja Handlowa. Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK może nakazać wycofanie wadliwych kotłów z rynku na koszt producenta. Wówczas to on zapłaci za odinstalowanie urządzenia, jego odkupienie i utylizację. Do tej pory wszczęto 11 postępowań administracyjnych dotyczących wprowadzenia do obrotu 59 modeli kotłów na paliwo stałe.
_
Źródło: UOKiK
Zdjęcie: Shutterstock/Keni