Udostępnij

Inspekcja Handlowa sprawdziła 25 modeli kotłów. 7 nie spełniało norm

21.09.2020

Inspekcja Handlowa od początku roku prowadzi kontrole sprzedawanych na rynku kotłów na paliwa stałe. Weryfikacji podlegają zarówno urządzenia grzewcze sprzedawane bezpośrednio u producentów, jak i w sieciach handlowych oraz sprzedaży internetowej. W wyniku działań inspektorów z sieci zniknęło blisko 6,5 tys. ofert urządzeń, które nie spełniały obowiązujących wymagań.

Kontrole stacjonarne i on-line

Jak podaje Inspekcja Handlowa, do połowy września skontrolowanych zostało 319 modeli kotłów na paliwo stałe, które dostępne były w stacjonarnej dystrybucji. W większości przypadków weryfikowano załączoną do urządzenia dokumentację, jednak 25 modeli kotłów skierowano do badań laboratoryjnych. Spośród dotychczas przebadanych urządzeń 7 nie spełniło wymagań ze względu m.in. na zawyżony poziom emisji pyłu, tlenków azotu lub tlenku węgla. Zdarzały się również przypadki, gdzie kocioł miał niższą klasę sezonowej efektywności energetycznej, niż deklarował producent.

Intensyfikujemy działania kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku tak zwanych 'kopciuchów’. Do końca roku planujemy laboratoryjnie zbadać jeszcze 25 modeli kotłów. Cały czas trwają również wzmożone kontrole w sklepach – inspektorzy sprawdzają m.in. rzetelność informowania konsumentów oraz spełnienie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej, deklaracji zgodności, oznakowanie CE, etykiety energetyczne. Weryfikujemy również za pomocą specjalnego oprogramowania tysiące ofert zamieszczanych w internecie, usuwając te dotyczące kopciuchów” – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Weryfikacja ogłoszeń publikowanych w sieci objęła m.in. portale Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl. W wyniku kontroli wykrytych zostało 6 428 aukcji, w ramach których oferowano kotły niezgodne z obowiązującymi wymaganiami. Po interwencji UOKiK ogłoszenia zostały usunięte przez właścicieli wspomnianych platform.

Na potrzebę monitoringu sieci zwracał wcześniej uwagę Polski Alarm Smogowy, który otrzymywał sygnały o sprzedaży urządzeń niespełniających norm jakości. W listopadzie ubiegłego roku PAS zawiązał w tej sprawie współpracę z UOKIK i Ministerstwem Rozwoju. [Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.]

Efekty działań

Inspekcja Handlowa podaje, że w wyniku kontroli 45 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze, m.in. uzupełniając informacje o właściwym rodzaju paliwa, którym należy palić. W 12 sprawach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomione zostały organy ścigania. Chodzi o wprowadzenie do obrotu kotłów niespełniających wymagań i mogących stanowić zagrożenie dla środowiska.

To jednak nie jedyne narzędzia, jakimi dysponuje Inspekcja Handlowa. Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK może nakazać wycofanie wadliwych kotłów z rynku na koszt producenta. Wówczas to on zapłaci za odinstalowanie urządzenia, jego odkupienie i utylizację. Do tej pory wszczęto 11 postępowań administracyjnych dotyczących wprowadzenia do obrotu 59 modeli kotłów na paliwo stałe.

_

Źródło: UOKiK

Zdjęcie: Shutterstock/Keni

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.