Udostępnij

W berlińskim dyskoncie wiele produktów ma dwie ceny. Jedna jest podwyższona o koszty ekologiczne

02.10.2020

Klienci jednego z berlińskich dyskontów podchodząc do półki zobaczą dwie etykiety: jedną ze stałą, niską ceną produktu spożywczego, drugą z wyższą, powiększoną o koszty środowiskowe. Klientów sklepu sieci Penny w dzielnicy Spandau najbardziej zaskoczyć mogą podwyżki w przypadku mięsa i mleka.

To eksperyment właściciela sieci, grupy Rewe. Chce ona pokazać klientom, jakie są faktyczne koszty wytworzenia żywności dostępnej w sklepach. Do podstawowej ceny niektórych artykułów dodaje kwotę potrzebną na naprawę szkód, które wyrządza ich produkcja. Chodzi między innymi o emisję gazów cieplarnianych, nadmierne użycie pestycydów czy zużycie wody pitnej.

W ten sposób najbardziej drożeją produkty odzwierzęce. Za pół kilograma mięsa mielonego świadomy ekologicznie klient zapłaci aż 7,26 euro (stara cena: 2,79). W górę idą też ceny nabiału, między innymi sera gouda (o 88 proc.) i mleka (122 proc.) Na o wiele niższym poziomie ustalone są „prawdziwe” ceny warzyw i owoców. Jabłka drożeją o 8 proc., a ziemniaki i pomidory o 12 proc. Za sprowadzane z daleka banany uczciwie musielibyśmy zapłacić o 19 proc. więcej.


Czytaj również: Mięso krów hodowanych w nielegalnie wykarczowanej Amazonii trafia na nasze stoły

Nowe ceny ustalili naukowcy z Uniwersytetu w Augsburgu. Jak twierdzą, w przypadku niektórych artykułów już kilkucentowa dopłata pokryłaby koszty ekologiczne. Na razie klienci nie mogą zdecydować się na ich pokrycie. Akcja ma jednak podnieść ich świadomość ekologiczną.

– Dzięki temu klienci będą mogli podejmować odpowiedzialne decyzje. Jako firma na wysoce konkurencyjnym rynku jesteśmy niewątpliwie częścią problemu, ale wierzymy, że dzięki tej inicjatywie możemy stać się częścią rozwiązania – wyjaśnia Stefan Magel z Rewe Group.

Sieć zastanawia się nad rozszerzeniem nietypowej oferty na inne sklepy. Będzie to jednak uzależnione od reakcji klientów na pilotaż projektu.

Źródło zdjęcia: Emilio100 / Shutterstock





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.