Mięso krów hodowanych w nielegalnie wykarczowanej Amazonii trafia na nasze stoły

1789
0
Podziel się:

Naukowcy przyjrzeli się bliżej brazylijskiej soi i wołowinie, które są eksportowane do Unii Europejskiej. Okazuje się, że duża część z nich jest hodowana na terenach, które wcześniej zostały nielegalnie wykarczowane.

Naukowcy z brazylijskiego Universidade Federal de Minas Gerais przyjrzeli się bliżej wołowinie i soi, eksportowanej przez Brazylię do krajów Unii Europejskiej. Z wykorzystaniem m.in. map użytkowania gruntów i danych dotyczących wylesienia ustalono, że Europejczycy korzystają z owoców nielegalnej deforestacji.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Science„.

Hodowla w cieniu pożarów i wycinki

Z zebranych danych wynika, że ok. 20 proc. eksportu soi i co najmniej 17 proc. eksportowanej do UE wołowiny może pochodzić z plantacji i pastwisk zlokalizowanych na nielegalnie wykarczowanych terenach. Badacze podkreślają przy tym, że w przypadku mięsa związki z nielegalnym wylesianiem mogą być większe, ponieważ zwierzęta także spoza wykarczowanych regionów mogą żywić się soją uprawianą w miejscach dawnych lasów.

Czytaj także: Prezydent Brazylii: Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale ona jest nasza; jesteśmy otwarci na inwestycje górnicze

Autorzy badania wyliczają, że Unia Europejska importuje około 40 proc. soi z Brazylii. Służy ona m.in. do produkcji pasz, którymi karmione są zwierzęta w Europie. W przypadku wołowiny kraje Ameryki Południowej odpowiadają łącznie za 25-40 proc. importu do UE.

Oczyścić branżę

Badacze apelują do brazylijskich władz, by zajęły się problemem i zadbały, by produkcja mięsa i warzyw nie wiązała się z niszczeniem tamtejszych lasów.

Podkreślono przy tym, że zdecydowana większość brazylijskich rolników stosuje się do przepisów chroniących lasy, dlatego podjęcie skutecznych działań mogłoby pozwolić na równoczesną troskę o ekosystemy, jak i dostarczanie żywności światu.

_

Dostęp do całości publikacji można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee

Podziel się: